Tour (2.0.0) - en to id translation catalogue (114 entries)

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Create a new user account.
id: Buat akun pengguna baru.

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Search
id: Pencarian

en: Weight
id: Bobot

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Top
id: Atas

en: Add
id: Tambah

en: Text
id: Teks

en: Add content
id: Tambah konten

en: Bottom
id: Dasar

en: Module
id: Modul

en: Revisions
id: Revisi

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Widget
id: Piranti

en: Appearance
id: Penampilan

en: Goal
id: Tujuan

en: Filters
id: Filter

en: Sort Criteria
id: Kriteria penyortiran

en: Position
id: Posisi

en: Close
id: Tutup

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Selector
id: Pemilih

en: Extend
id: Mengembangkan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: People
id: Pengguna

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Output format
id: Format keluaran

en: Translation language
id: Bahasa terjemahan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Add existing field
id: Tambahkan field yang sudah ada

en: More information
id: Informasi selengkapnya

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Edit content
id: Sunting konten

en: Module name
id: Nama modul

en: Add new field
id: Tambah data baru

en: About
id: Tentang

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Configure Block
id: Konfigurasi Blok

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Route
id: Rute

en: Tour
id: Berkeliling

en: Tips
id: Tip

en: Uses
id: Penggunaan

en: Notify user
id: Beritahu pengguna

en: Language name
id: Nama bahasa

en: Select language
id: Pilih bahasa

en: Content translation
id: Penerjemahan konten

en: Content Translation
id: Terjemahan Konten

en: Block Region
id: Wilayah Blok

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Custom display settings
id: Pengaturan tampilan gubahan

en: Recent log messages
id: Pesan log terbaru

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Language direction
id: Arah bahasa

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: User interface translation
id: Terjemahan antarmuka pengguna

en: !tour_item of !total
id: !tour_item dari !total

en: End tour
id: Akhiri tur

en: Edit user account
id: Mengedit akun pengguna

en: Display modes
id: Mode tampilan

en: Route Name
id: Nama Rute

en: Route Params
id: Parameter Rute

en: Param
id: Parameter

en: Adding languages
id: Menambahkan bahasa

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
id: Halaman ini juga memberikan gambaran umum tentang seberapa banyak antarmuka situs yang telah diterjemahkan untuk setiap bahasa yang dikonfigurasi.

en: Editing languages
id: Perbarui bahasa

en: View edit page
id: Halaman perubahan view

en: Continuing on
id: Bersambung pada

en: Reordering languages
id: Urutkan ulang bahasa

en: Set a language as default
id: Jadikan sebagai bahasa utama

en: Modifying languages
id: Memperbarui bahasa

en: Choose the language you want to translate.
id: Pilih bahasa yang ingin Anda terjemahkan.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
id: Masukkan kata atau kalimat spesifik yang Anda ingin terjemahkan, Anda juga bisa menulis bagian dari kata tersebut.

en: Filter the search
id: Saring pencarian

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
id: Anda bisa mencari kata yang belum di terjemahkan apabila Anda ingin menerjemahkan sesuatu yang belum diterjemahkan. Jika Anda ingin mengubah kata yang sudah diterjemahkan, Anda bisa mencari kata hanya yang sudah diterjemahkan

en: Apply your search criteria
id: Terapkan kriteria pencarian Anda

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
id: Untuk menggunakan kriterian pencarian, klik pada tombol <em>Filter</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
id: Anda dapat membuat terjemahan Anda sendiri di tempat teks pada kolom sebelah kanan. Coba ketahui konteks teks yang akan digunakan untuk diterjemahkan ke hal yang sesuai.

en: Validate the translation
id: Validasi terjemahan

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
id: Ketika Anda telah menyelesaikan terjemahan Anda, klik pada tombol <em>Simpan terjemahan</em>. Anda harus menyimpan terjemahan Anda, setiap kali sebelum mengubah laman atau membuat pencarian baru.

en: Manage view settings
id: Kelola pengaturan view

en: View or edit the configuration.
id: Lihat atau ubah konfigurasinya

en: Displays in this view
id: Tampilkan dalam view ini

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
id: Display adalah sebuah cara untuk menampilkan hasil, seperti sebuah halaman atau sebuah block. Sebuah view dapat memiliki beberapa display, yang terdaftar di sini. Display aktif tersorot.

en: View administration
id: Administrasi view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
id: Melakukan tugas administrasi, termasuk menambahkan sebuah deskripsi dan membuat sebuah salinan. Pilih tombol untuk melihat opsi yang tersedia.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
id: Pilih cara untuk hasil keluaran. Contoh, pilih <em>Konten</em> untuk mengeluarkan setiap item secara menyeluruh, menggunakan pengaturan tampilan anda yang telah terkonfigurasi. Atau pilih <em>Field</em>, yang memungkinkan anda untuk hanya mengeluarkan field yang spesifik untuk setiap hasil. Format tambahan dapat ditambahkan dengan memasang untuk <em>memperluas</em> fungsi dasar Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
id: Jika view ini menggunakan field isian, mereka tercantum di sini. Anda dapat mengklik di field isian untuk mengkonfigurasinya.

en: Filter your view
id: Saring view Anda

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
id: Tambahkan filter untuk membaatasi hasil pada keluaran. Contoh, untuk hanya menampilkan konten yang <em>ditampilkan</em>, anda harus menambahkan filter untuk <em>Ditampilkan</em> dan pilih <em>Ya</em>

en: Filter actions
id: Aksi penyaringan

en: Add, rearrange or remove filters.
id: Tambah, ubah atau hapus saringan

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
id: Mengendalikan urutan keluaran. Pilih pada bagian rule yang aktif untuk melakukan konfigurasi.

en: Sort actions
id: Aksi penyortiran

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
id: Tambah, mengatur atau menghapus aturan sortir.

en: Show a preview of the view output.
id: Tampilkan pratinjau tampilan output.

en: Tours
id: Tur

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
id: Tur memandu Anda melalui alur kerja atau menjelaskan konsep di berbagai halaman antarmuka pengguna. Tur dengan tautan dalam daftar ini ada di halaman arahan antarmuka pengguna; Tur tanpa tautan akan tampil di halaman individual (seperti saat mengedit View menggunakan modul Views UI). Tersedia tur:

en: Place Blocks
id: Tempatkan Blok

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
id: Halaman ini memungkinkan Anda menerjemahkan antarmuka pengguna atau memodifikasi terjemahan yang ada. Jika pada awalnya Anda telah menginstal situs Anda dalam bahasa Inggris, Anda harus terlebih dahulu menambahkan bahasa lain di <a href="[site:url]admin/config/regional/language">halaman Bahasa</a> untuk menggunakan halaman ini.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
id: Terjemahan yang telah Anda buat di sini akan digunakan di antarmuka pengguna situs Anda. Jika anda ingin menggunakannya di situs lain atau memodifikasi mereka pada editor terjemahan eksternal, anda dapat <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">mengekspor mereka</a> ke berkas .po dan <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">impor mereka</a> nanti.
