Tour (2.0.0) - en to ro translation catalogue (120 entries)

en: Body
ro: Conținut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Status
ro: Stare

en: Create a new user account.
ro: Creează un cont nou de utilizator.

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Language
ro: Limba

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Weight
ro: Greutate

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Top
ro: Sus

en: Add
ro: Adaugă

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Module
ro: Modul

en: Revisions
ro: Revizii

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Appearance
ro: Aspect

en: Filters
ro: Filtre

en: Sort Criteria
ro: Criterii de sortare

en: Position
ro: Poziție

en: Close
ro: Închideți

en: Languages
ro: Limbi

en: Extend
ro: Extindeți

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: People
ro: Persoane

en: Theme settings
ro: Setări temă

en: Output format
ro: Formatul de ieșire

en: Translation language
ro: Limba de traducere

en: Translation
ro: Traducere

en: Manage fields
ro: Gestionați câmpurile

en: Add existing field
ro: Adăugare câmp existent

en: More information
ro: Mai multe informații

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Module name
ro: Numele modulului

en: Add new field
ro: Adaugă câmp nou

en: About
ro: Despre

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Translate
ro: Traducere

en: Steps
ro: Pași

en: Route
ro: Rută

en: Tour
ro: Tur

en: Tips
ro: Sfaturi

en: Uses
ro: Folosește

en: Notify user
ro: Notifică utilizatorul

en: Language name
ro: Nume Limbaj

en: Select language
ro: Selectaţi limba

en: Content translation
ro: Traducere conţinut

en: Content Translation
ro: Traducere Conținut

en: Manage display
ro: Gestionați afișajul

en: Custom display settings
ro: Opțiuni de particularizare afișare

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Language direction
ro: Direcția limbii

en: Manage form display
ro: Gestionați formularele

en: User interface translation
ro: Traducerea interfeței utilizatorului

en: !tour_item of !total
ro: !tour_item din !total

en: End tour
ro: Finalizați tur

en: Edit user account
ro: Editați contul de utilizator

en: Display modes
ro: Tipuri de afișaj

en: Viewing tours
ro: Vizualizare tururi

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
ro: Dacă este disponibil un tur pe o pagină, un buton <em>Tur</em> va fi vizibil în bara de instrumente. Dacă apăsați acest buton, primul sfat al turului va apărea. Turul continuă după apăsarea butonului <em>Următor</em> în sfat. Pentru a vedea un tur utilizatorii trebuie să aibă permisiunea <em>Accesați turul</em> și JavaScript trebuie să fie activat în browser

en: Creating tours
ro: Creare tururi

en: Route Name
ro: Numele rutei

en: Route Params
ro: Parametrii rutei

en: Param
ro: Parametru

en: Tour settings
ro: Setările turului

en: Route settings
ro: Setări rută

en: Tour tip
ro: Sfatul turului

en: Textual tour tip
ro: Sfat de tip text tur

en: Adding languages
ro: Adăugare limbi

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ro: Această pagină oferă, de asemenea, o privire de ansamblu la cât de mult din interfața sitului a fost tradusă pentru fiecare limbă configurată.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
ro: Modulul Tour furnizează utilizatorilor tururi ghidate prin interfețele sitului. Fiecare tur cuprinde câteva care sfaturi care evidențiază elemente ale interfeței utilizator, fiind ghidat printr-un traseu sau explică concepte de bază ale sitului. Pentru mai multe informații citiți <a href=':tour'>documentația online a modulului Tour</a>.

en: @tour_item of @total
ro: @tour_item din @total

en: Editing languages
ro: Editarea limbilor

en: View edit page
ro: Pagina de editare a vizualizării

en: Continuing on
ro: Continuarea pe

en: Reordering languages
ro: Reordonarea limbilor

en: Set a language as default
ro: Setați o limbă ca implicită

en: Modifying languages
ro: Modificarea limbilor

en: Choose the language you want to translate.
ro: Alegeți limba în care doriți să traduceți.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ro: Introduceți cuvântul sau propoziția pe care doriți să o traduceți, puteți scrie, de asemenea, doar o parte dintr-un cuvânt.

en: Filter the search
ro: Filtrează căutarea

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ro: Puteți căuta după șiruri netraduse dacă doriți să traduceți ceva care nu este tradus încă. Dacă doriți să modificați o traducere existentă, s-ar putea să doriți să căutați doar după siruri traduse.

en: Apply your search criteria
ro: Aplicați criteriile dumneavoastră de căutare

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ro: Pentru a aplica criteriile de căutare, faceți clic pe butonul <em>Filtru</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
ro: Puteți scrie propria dumneavoastră traducere în câmpurile text ale coloanei din dreapta. Încercați să vă dați seama în ce context va fi utilizat textul în scopul de a fi tradus în mod adecvat.

en: Validate the translation
ro: Validați traducerea

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
ro: După ce ați terminat traducerile, faceți clic pe butonul <em>Salvează traducerile</em>. Trebuie să salvați traducerile de fiecare dată înainte de a schimba pagina sau de a face o căutare nouă.

en: Manage view settings
ro: Administrarea setărilor view-ului

en: View or edit the configuration.
ro: Vizualizează sau editează configurația.

en: Displays in this view
ro: Modurile de afișare pentru acest views

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ro: O afișare este un mod de expunere a rezultatelor, ex., ca o pagină sau un bloc. Un view poate conține mai multe afișări, care sunt listate aici. Afișarea activă este evidențiată.

en: View administration
ro: Administrare view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ro: Efectuează sarcini administrative, inclusiv adăugarea unei descrieri și crearea unei clone. Faceți clic pe butonul drop-down pentru a vizualiza opțiunile disponibile.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ro: Alegeți modul de afișare al rezultatelor. De exemplu, alege <em>Content</em> pentru a afișa fiecare element complet, folosind setările de afișare configurate. Sau alegeți <em>Fields</em>, care vă permite să afișați numai câmpurile specificate pentru fiecare rezultat. Pot fi adăugate formate adiționale prin instalarea de module pentru a <em>extinde</em> funcționalitatea de bază a Drupalului.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ro: Dacă acest view utilizează câmpuri, acestea sunt enumerate aici. Puteți face clic pe un câmp pentru a-l configura.

en: Filter your view
ro: Filtrează vizualizarea

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ro: Adaugă filtre pentru a limita rezultatele la afișare. De exemplu, pentru a arăta doar conținutul, care este <em>publicat</em>, trebuie să adăugați un filtru pentru <em>Publicat</em> și să selectați <em>Da</em>.

en: Filter actions
ro: Acțiuni de filtrare

en: Add, rearrange or remove filters.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ro: Controlează ordinea în care rezultatele sunt afișate. Faceți clic pe o regulă de sortare activă pentru a o configura.

en: Sort actions
ro: Acțiuni de sortare

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină regulile de sortare.

en: Show a preview of the view output.
ro: Arată o previzualizare a ieșirii view-ului.

en: Tours
ro: Tururi

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
ro: Tururile vă ghidează prin fluxurile de lucru sau vă explică concepte pe diferite pagini de interfață cu utilizatorul. Tururile cu legături în această listă se află pe paginile de destinație ale interfeței utilizator; tururile fără legături vor apărea pe pagini individuale (cum ar fi când editați o vizualizare folosind modulul Views UI). Tururi disponibile:

en: Place Blocks
ro: Așezare Blocuri

en: Access tours
ro: Tururi de acces

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
ro: Această pagină vă permite să traduceți interfața de utilizator sau să editați traduceri existente. Dacă inițial ați instalat site-ul în limba engleză, în scopul de a utiliza această pagină, mai întâi trebuie să adăugați altă limbă pe <a href="[site:url]admin/config/regional/language">pagina de limbi</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
ro: Traducerile pe care le-ați făcut aici vor fi folosite pe interfața de utilizator a site-ului dumneavoastră. Dacă doriți să le utilizați pe alt site sau să le editați pe un editor de traducere extern, puteți <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">să le exportați</a> într-un fișier cu extensia .po și <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">să le importați</a> ulterior.
