Tour (2.0.0) - en to sv translation catalogue (126 entries)

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Language
sv: Språk

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Edit
sv: Redigera

en: Search
sv: Sök

en: Weight
sv: Vikt

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Top
sv: Överst

en: Add
sv: Lägg till

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Module
sv: Modul

en: Revisions
sv: Versioner

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Fields
sv: Fält

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Getting started
sv: Så här kommer du igång

en: Appearance
sv: Utseende

en: Goal
sv: Mål

en: Filters
sv: Filter

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Close
sv: Stäng

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Languages
sv: Språk

en: Selector
sv: Väljare

en: Extend
sv: Utöka

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: People
sv: Personer

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Translation language
sv: Översättningsspråk

en: Translation
sv: Översättning

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Add existing field
sv: Lägg till befintligt fält

en: More information
sv: Mer information

en: Language code
sv: Språkkod

en: Auto
sv: Automatiskt

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: About
sv: Om

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Configure Block
sv: Konfigurera block

en: Translate
sv: Översätt

en: Steps
sv: Steg

en: Route
sv: Rutt

en: Tour
sv: Rundtur

en: Uses
sv: Använder

en: Notify user
sv: Meddela användare

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Language name
sv: Namn på språk

en: Select language
sv: Välj språk

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Field label
sv: Fältetikett

en: Content Translation
sv: Översättning av innehåll

en: Block Region
sv: Blockregion

en: User language
sv: Språk för användare

en: Manage display
sv: Hantera visning

en: Custom display settings
sv: Inställningar för anpassad visning

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: User edit
sv: Användarredigering

en: Custom blocks
sv: Anpassade block

en: Language direction
sv: Riktning på språk

en: Manage form display
sv: Hantera formulärsvisning

en: User interface translation
sv: Översättning av användargränssnitt

en: !tour_item of !total
sv: !tour_item av !total

en: End tour
sv: Avsluta rundtur

en: Edit user account
sv: Redigera användarkonto

en: Display modes
sv: Visningslägen

en: Route Name
sv: Ruttnamn

en: Route Params
sv: Ruttparametrar

en: Param
sv: Parameter

en: @tour_item of @total
sv: @tour_item av @total

en: Editing languages
sv: Redigerar språk

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Continuing on
sv: Fortsätter på

en: Reordering languages
sv: Ändrar ordningen på språk

en: Set a language as default
sv: Ställ in ett språk som förvalt

en: Modifying languages
sv: Ändrar språk

en: Choose the language you want to translate.
sv: Välj det språk du vill översätta.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
sv: Ange specifikt ord eller en mening som du vill översätta. Du kan också skriva bara en del av ett ord.

en: Filter the search
sv: Filtrera sökningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
sv: Du kan söka efter ej översatta strängar om du vill översätta något som inte är översatt ännu. Om du vill ändra en befintlig översättning kanske du enbart vill söka efter översatta strängar.

en: Apply your search criteria
sv: Tillämpa dina sökkriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
sv: Klicka på knappen <em>Filter</em> för att tillämpa dina sökkriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
sv: Du kan skriva din egen översättning i textfälten i den högra kolumnen. Försök att räkna ut i vilket sammanhang texten kommer att användas för att översätta det på lämpligt sätt.

en: Validate the translation
sv: Bekräfta översättningen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
sv: Klicka på knappen <em>Spara översättningar</em> när du är klar med dina översättningar. Du måste spara dina översättningar innan du byter sida eller gör en ny sökning.

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.

en: Place Blocks
sv: Placera block

en: Block Layout
sv: Layout för block

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
sv: Denna sida låter dig översätta användargränssnittet eller ändra befintliga översättningar. Om du först har installerat din webbplats på engelska måste du först lägga ett annat språk på sidan <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Språk</a> för att kunna använda denna sida.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
sv: Översättningar du har gjort här kommer att användas på användargränssnittet för din webbplats. Om du vill använda dem på en annan webbplats eller ändra dem på en extern översättningsredigerare kan du <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">exportera dem</a> till en fil av typ .po och <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importera dem</a> senare.

en: Displays guided tours of the site interface.
sv: Visar guidade rundturer i webbplatsens gränssnitt.

en: Block Layout Page
sv: Block Layout Sida

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
sv: Block är rutor med innehåll som återges till ett område, eller en region, på en webbsida som kan visas i regioner (som sidfot eller sidofält) på din sida.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
sv: Alla anpassade eller kontribuerade block kan läggas till i en viss region genom att klicka på knappen Placera block. Ett nytt block kan även skapas genom att klicka på Placera block

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
sv: Tilldela eller ändra region för ett block genom att klicka här. En rullgardinslista med alla regioner visas. Du kan placera ett block i flera regioner.
