Tour (2.0.0) - en to tr translation catalogue (136 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Status
tr: Durum

en: Create a new user account.
tr: Yeni bir kullanıcı hesabı oluştur.

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Language
tr: Dil

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Top
tr: En üst

en: Add
tr: Ekle

en: Format
tr: Biçim

en: Text
tr: Metin

en: Paths
tr: Yollar

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Bottom
tr: Alt

en: Module
tr: Modül

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Goal
tr: Hedef

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Sort Criteria
tr: Sıralama Ölçütü

en: Position
tr: Konum

en: Close
tr: Kapat

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Languages
tr: Diller

en: Selector
tr: Seçici

en: Extend
tr: Modüller

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: People
tr: Kişiler

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Translation language
tr: Çeviri dili

en: Translation
tr: Çeviri

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Add existing field
tr: Var olan alan ekle

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Add a new link
tr: Yeni bir bağlantı ekle

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Add new field
tr: Yeni alan ekle

en: About
tr: Hakkında

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Configure Block
tr: Bloğu Yapılandır

en: Translate
tr: Çevir

en: Steps
tr: Adımlar

en: Route
tr: Yol

en: Tour
tr: Tur

en: Tips
tr: İpucu

en: Uses
tr: Kullanım

en: Notify user
tr: Kullanıcıya bildir

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Language name
tr: Dil adı

en: Select language
tr: Dil seçiniz

en: Content translation
tr: İçerik çevirisi

en: Content Translation
tr: İçerik Çevirisi

en: Block Region
tr: Blok Alanı

en: User language
tr: Kullanıcı dili

en: The status
tr: Durum

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Custom display settings
tr: Özel görüntüleme ayarları

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Custom blocks
tr: Özel bloklar

en: Language direction
tr: Dil yönü

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: User interface translation
tr: Kullanıcı arayüzü çevirisi

en: !tour_item of !total
tr: !tour_item / !total

en: End tour
tr: Turu sonlandır

en: Edit user account
tr: Kullanıcı hesabını düzenle

en: Display modes
tr: Görünüm modları

en: Viewing tours
tr: Turları görüntüleme

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
tr: Bir sayfada tur varsa, araç çubuğunda <em>Tur</em> düğmesi görünür. Bu düğmeyi tıklarsanız turun birinci ipucu görüntülenir. İpucunda <em>İleri</em> düğmesi tıkladıktan sonra tur devam eder. Bir turu görmek için kullanıcıların <em>Tura erişme</em> iznine sahip olması ve tarayıcıda JavaScript'in etkinleştirilmesi gerekir

en: Creating tours
tr: Turları oluşturma

en: Route Name
tr: Yol Adı

en: Route Params
tr: Yol Parametreleri

en: Param
tr: Parametre

en: Adding languages
tr: Diller ekleniyor

en: tours
tr: turlar

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
tr: Bu sayfada ayrıca her dil için site arayüzünün ne kadarının çevrildiğinin özeti görüntülenir.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
tr: Tur modülü kullanıcılara site arayüzüne ilişkin kılavuzlu turlar sağlar. Her tur, kullanıcı arayüzünün öğelerini vurgulayan, bir iş akışı boyunca kullanıcıya yol gösteren ya da web sitesinin temel kavramlarını açıklayan birçok ipucundan oluşur. Daha fazla bilgi için <a href=':tour'>Tur modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: @tour_item of @total
tr: @tour_item / @total

en: Editing languages
tr: Diller Düzenleniyor

en: View edit page
tr: Düzenleme sayfasını görüntüle

en: Continuing on
tr: Devam ediliyor

en: Reordering languages
tr: Dil sıralamasını değiştirmek

en: Set a language as default
tr: Bir dili varsayılan olarak atamak

en: Modifying languages
tr: Dilleri düzenlemek

en: Choose the language you want to translate.
tr: Çevirmek istediğiniz dili seçin.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
tr: Çevirmek istediğiniz sözcük ya da cümlenin tamamını ya da bir bölümünü yazın.

en: Filter the search
tr: Aramayı süzün

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
tr: Henüz çevrilmemiş dizgeleri çevirmek istiyorsanız, arama sonuçlarında çevrilmemiş dizgeleri, varolan bir çeviriyi düzenlemek için çevrilmiş dizgeleri süzebilirsiniz.

en: Apply your search criteria
tr: Arama ölçütünü uygulayın

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
tr: Arama ölçütünü uygulamak için <em>Süz</em> düğmesine tıklayın.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
tr: Çeviriyi sağ sütundaki metin alanına yazabilirsiniz. Çeviriyi metnin kullanıcılacağı bağlama uygun yapmaya çalışın.

en: Validate the translation
tr: Çeviriyi doğrulayın

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
tr: Çevirileri tamamladığınızda <em>Çevirileri Kaydet</em> düğmesine tıklayın Bu bölümde yeni bir çeviri ya da arama yaptıktan sonra çevirilerinizi kaydetmelisiniz.

en: Manage view settings
tr: Görünüm ayarları yönetimi

en: View or edit the configuration.
tr: Yapılandırmaya bakın ve düzenleyin.

en: Displays in this view
tr: Bu görünümdeki gösterimler

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
tr: Bir gösterim sonuçların sayfa ya da blok gibi biçimlerde görüntülenmesini sağlar. Bir görünümde burada listelenen birden fazla gösterim bulunabilir. Etkin gösterim vurgulanmıştır.

en: View administration
tr: Yönetimi görüntüle

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
tr: Bir açıklama eklemek ya da bir kopya oluşturmak gibi yönetim görevlerini yerine getirin. Kullanılabilecek seçenekleri görüntülemek için kutuyu açma düğmesine tıklayın.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
tr: Sonuçların nasıl çıkarılacağını seçin. Örneğin her öğenin gösterim ayarlarınıza göre tam olarak görüntülenmesi için <em>İçerik</em> seçin. Her sonucun yalnızca belirli bir alanının görüntülenmesi için <em>Alanlar</em> seçin. Temel Drupal işlevselliğini <em>genişletmek</em> için modül yüklenerek ek biçimler kullanılabilir.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
tr: Bu görünümde alan kullanılıyorsa, bu bölümde görüntülenir. Bir alanın üzerine tıklayarak yapılandırabilirsiniz.

en: Filter your view
tr: Görünümünüzü süzün

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
tr: Çıktı sonuçlarını sınırlamak için süzgeçler ekleyin. Örneğin yalnızca <em>yayımlanmış</em> içeriklerin görüntülenmesi için <em>Yayımlanmış</em> ögeler için bir süzgeç ekleyin ve <em>Evet</em> olarak seçin.

en: Filter actions
tr: Süzgeç eylemleri

en: Add, rearrange or remove filters.
tr: Süzgeçleri ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
tr: Sonuçların çıktı sıralamasını denetleyin. Yapılandırmak için etkin bir sıralama kuralına tıklayın

en: Sort actions
tr: Sıralama eylemleri

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
tr: Sıralama kuralı ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Show a preview of the view output.
tr: Görünüm çıktısının ön izlemesini göster.

en: Tours
tr: Turlar

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
tr: Turlar iş akışlarını ya da çeşitli kullanıcı arayüzü bölümlerindeki kavramları anlamanız için size yol gösterir. Bu listede bağlantıları olan turlar ilgili kullanıcı arayüzü bölümünü açar. Bağlantısı olmayan turlar belirli sayfaları görüntüler (Görünümler Kullanıcı Arayüzü eklentisinde bir görünümü Düzenlerken olduğu gibi). Kullanılabilecek turlar:

en: Place Blocks
tr: Blok Yerleştir

en: Access tours
tr: Turlara erişin

en: Block Layout
tr: Blok Yerleşimi

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
tr: Bu sayfa sizin kullanıcı arayüzü çevirme ve varolan çevirileri düzenlemenizi sağlar. Sitenizi İngilizce olarak kurduysanız, bu sayfayı kullanabilmek için önce <a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Diller</a> bölümünden başka bir dil eklemelisiniz.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
tr: Burada yaptığınız çeviriler sitenizin kullanıcı arayüzünde kullanılacaktır. Bu çevirileri başka bir sitede kullanmak veya dış bir çeviri düzenleyicide düzenlemek istiyorsanız bir .po dosyasına <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export"> aktarabilir</a> ve daha sonra <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">içeri alabilirsiniz</a>.

en: What are tours?
tr: Turlar nelerdir?

en: Displays guided tours of the site interface.
tr: Site arayüzünün rehberli turlarını görüntüler.
