Tour (2.0.1) - en to pt translation catalogue (151 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Status
pt: Estado

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Weight
pt: Peso

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Top
pt: Topo

en: Add
pt: Adicionar

en: Format
pt: Formato

en: Text
pt: Texto

en: Paths
pt: Caminhos

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Bottom
pt: Baixo

en: Module
pt: Módulo

en: Revisions
pt: Revisões

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: User Interface
pt: Interface Utilizador

en: Appearance
pt: Aparência

en: Goal
pt: Objetivo

en: Filters
pt: Filtros

en: Sort Criteria
pt: Critérios de Ordenação

en: Position
pt: Posição

en: Close
pt: Fechar

en: Add User
pt: Adicionar Utilizador

en: Languages
pt: Idiomas

en: Extend
pt: Estender

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: People
pt: Pessoas

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Translation language
pt: Idioma de tradução

en: Translation
pt: Tradução

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Add existing field
pt: Adicionar campo existente

en: More information
pt: Mais informações

en: Auto
pt: Automático

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Add new field
pt: Adicionar um novo campo

en: About
pt: Sobre

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Configure Block
pt: Configurar Bloco

en: Translate
pt: Traduzir

en: Steps
pt: Passos

en: Route
pt: Rota

en: Tour
pt: Visita

en: Optional information
pt: Informação opcional

en: Tips
pt: Dicas

en: Uses
pt: Usos

en: Notify user
pt: Notificar utilizador

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Select language
pt: Selecionar o idioma

en: Content translation
pt: Tradução de conteúdos

en: Content Translation
pt: Tradução de Conteúdo

en: Block Region
pt: Região do Bloco

en: User language
pt: Idioma do utilizador

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: Custom display settings
pt: Configurações de exibição personalizadas

en: Recent log messages
pt: Mensagens de registo recentes

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: User edit
pt: Editar o utilizador

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Language direction
pt: Direção do idioma

en: Manage form display
pt: Gerir exibição do formulário

en: User interface translation
pt: Tradução da interface de utilizador

en: !tour_item of !total
pt: !tour_item de !total

en: End tour
pt: Terminar viagem

en: Edit user account
pt: Editar a conta de utilizador

en: Display modes
pt: Modos de exibição personalizados

en: Viewing tours
pt: Visualização de tours

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
pt: Se um tour estiver disponível em uma página, um botão "Tour" será visível na barra de ferramentas. Ao clicar neste botão, a primeira dica do tour aparecerá. O tour continua após clicar no botão "Próximo" na dica. Para ver um tour, os utilizadores devem ter permissão de "Acesso ao tour" e o JavaScript deve estar habilitado no navegador.

en: Creating tours
pt: Criação de tours

en: Route Name
pt: Nome da Rota

en: Route Params
pt: Parâmetros da Rota

en: Param
pt: Parâmetro

en: Tour settings
pt: Configurações do circuito

en: Route settings
pt: Configurações de rota

en: Tour tip
pt: Dica do circuito

en: Textual tour tip
pt: Dica textual do circuito

en: Adding languages
pt: Adicionar idiomas

en: tour
pt: viagem

en: tours
pt: viagens

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
pt: Esta página também fornece uma visão geral de quanto da interface do site foi traduzido para cada idioma configurado.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
pt: O módulo Visitas fornece aos utilizadores visitas guiadas da interface do site. Cada visita consiste em várias dicas que destacam elementos da interface do utilizador, orientam o utilizador por um fluxo de trabalho ou explicam conceitos-chave do site. Para mais informações, consulte a <a href=':tour'>documentação online do módulo Visitas</a>.

en: @tour_item of @total
pt: @tour_item de @total

en: Editing languages
pt: A editar os idiomas

en: View edit page
pt: Ver página de edição

en: Continuing on
pt: Continuando em

en: Reordering languages
pt: A reordenar os idiomas

en: Set a language as default
pt: Defina um idioma como predefinido

en: Modifying languages
pt: A modificar os idiomas

en: Choose the language you want to translate.
pt: Escolha o idioma que deseja traduzir.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
pt: Digite a palavra ou frase específica que deseja traduzir. Você também pode escrever apenas uma parte da palavra.

en: Filter the search
pt: Filtrar a pesquisa

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
pt: Você pode pesquisar por expressões não traduzidas se quiser traduzir algo que ainda não foi traduzido. Se você quiser modificar uma tradução existente, você pode querer pesquisar apenas por expressões traduzidas.

en: Apply your search criteria
pt: Aplicar o seu critério de pesquisa

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
pt: Para aplicar o seu critério de pesquisa, clique no botão <em>Filtrar</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
pt: Você pode escrever sua própria tradução nos campos de texto da coluna certa. Tente descobrir em que contexto o texto será usado para traduzi-lo da maneira apropriada.

en: Validate the translation
pt: Validar a tradução

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
pt: Quando terminar as suas traduções, clique no botão <em>Guardar traduções</em>. Deve guardar as suas traduções, sempre antes de mudar de página ou fazer uma nova pesquisa.

en: Manage view settings
pt: Gerir definições de visualização

en: View or edit the configuration.
pt: Ver ou editar a configuração.

en: Displays in this view
pt: Exibições nesta visualização

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
pt: Uma exibição é uma forma de emitir os resultados, por exemplo, como uma página ou um bloco. Uma visualização pode conter vários monitores, que estão listados aqui. O display ativo é destacado.

en: View administration
pt: Ver administração

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
pt: Execute tarefas administrativas, incluindo adicionar uma descrição e criar um clone. Clique no botão suspenso para ver as opções disponíveis.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
pt: Escolha como apresentar os resultados. Por exemplo, escolha <em>Conteúdo</em> para apresentar cada item completamente, usando suas configurações de apresentação configuradas. Ou escolha <em>Campos</em>, que permite a apresentação apenas de campos específicos para cada resultado. Formatos adicionais podem ser adicionados instalando módulos para <em>estender</em> a funcionalidade básica do Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
pt: Se esta visualização utiliza campos, eles são listados aqui. Pode clicar num campo para o configurar.

en: Filter your view
pt: Filtre a sua visualização

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
pt: Adicione filtros para limitar os resultados apresentados. Por exemplo, para mostrar apenas o conteúdo <em>publicado</em>, deve adicionar um filtro para <em>Publicado</em> e selecionar <em>Sim</em>.

en: Filter actions
pt: Filtrar ações

en: Add, rearrange or remove filters.
pt: Adicionar, reordenar ou remover filtros.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
pt: Controle a ordem em que os resultados são produzidos. Clique em uma regra de classificação ativa para configurá-la.

en: Sort actions
pt: Ordenar ações

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
pt: Adicionar, reordenar ou remover regras de ordenação.

en: Show a preview of the view output.
pt: Mostrar uma pré-visualização da visualização do output.

en: Tours
pt: Visitas

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
pt: As visitas guiam-no pelos fluxos de trabalho ou explicam os conceitos em várias páginas da interface do utilizador. As visitas com ligações nesta lista estão nas páginas iniciais da interface do utilizador; as visitas sem licações serão exibidos em páginas individuais (como ao editar uma visualização utilizando o módulo de interface do utilizador das visualizações). Visitas disponíveis:

en: Place Blocks
pt: Colocar Blocos

en: Access tours
pt: Aceder a visitas

en: Block Layout
pt: Disposição do bloco

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
pt: Esta página permite que traduza a interface do utilizador ou modifique as traduções existentes. Se instalou o seu site inicialmente em inglês, primeiro deve adicionar outro idioma na <a href="[site:url]admin/config/regional/language">página de idiomas</a>, para usar esta página .

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
pt: As traduções que fez aqui serão usadas na interface do utilizador do seu site. Se quiser usá-los em outro site ou modificá-los em um editor de tradução externo, pode <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">exportá-los</a> para um ficheiro . po e <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importá-los</a> mais tarde.

en: Edit User
pt: Editar utilizador

en: Take a tour of an administrative page.
pt: Faça um visita por uma página administrativa.

en: What are tours?
pt: O que são visitas?

en: The core Tour module provides users with <em>tours</em>, which are guided tours of the administrative interface. Each tour starts on a particular administrative page, and consists of one or more <em>tips</em> that highlight elements of the page, guide you through a workflow, or explain key concepts. Users need <em>Access tour</em> permission to view tours, and JavaScript must be enabled in their browsers.
pt: O módulo Visita disponibiliza aos utilizadores <em>visitas</em>, que são visitas guiadas da interface administrativa. Cada visita começa numa página administrativa específica e consiste em uma ou mais <em>dicas</em> que destacam os elementos da página, orientam-no num fluxo de trabalho ou explicam os principais conceitos. Os utilizadores precisam da permissão <em>Aceder a visitas</em> para visualizar as visitas e o JavaScript deve estar ativado nos seus navegadores.

en: Make sure that the core Tour module is installed, and that you have a role with the <em>Access tour</em> permission. Also, make sure that a toolbar module is installed (either the core Toolbar module or a contributed module replacement).
pt: Certifique-se de que o módulo core Tour esteja instalado e que você tenha uma função com a permissão <em>Access tour</em>. Além disso, verifique se um módulo da barra de ferramentas está instalado (o módulo principal da barra de ferramentas ou um substituto do módulo contribuído).

en: Visit an administrative page that has a tour, such as the edit view page provided by the core Views UI module.
pt: Visite uma página administrativa que tenha uma visita, como a página de exibição de edição fornecida pelo módulo principal de interface de utilizador das Visualizações.

en: Click the <em>Tour</em> button at the right end of the toolbar (left end for right-to-left languages). The first tip of the tour should appear.
pt: Clique no botão <em> Visita </em> na extremidade direita da barra de ferramentas (extremidade esquerda para idiomas da direita para a esquerda). A primeira dica da visita deve depois aparecer.

en: Click the <em>Next</em> button to advance to the next tip, and <em>End tour</em> at the end to close the tour.
pt: Clique no botão <em> Próximo </em> para avançar para a próxima dica e <em> Finalizar passeio </em> no final para fechar o passeio.

en: Displays guided tours of the site interface.
pt: Exibe visitas guiadas à interface do site.

en: Taking tours of administrative pages
pt: A fazer tours nas páginas administrativas

en: Block Layout Page
pt: Página de disposição de bloco

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
pt: Blocos são caixas de conteúdo renderizadas numa área, ou região, duma página da web que pode ser exibida em regiões (como rodapé ou barra lateral) na sua página.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
pt: Qualquer bloco personalizado ou contribuído pode ser adicionado a uma região específica clicando num botão Colocar bloco. Um novo bloco também pode ser criado clicando em Colocar Bloco

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
pt: Ao clicar em "Configurar" você pode ir em frente e editar o conteúdo do bloco, lidar com as configurações de visibilidade e até mesmo alterar o posicionamento de onde está no seu tema.

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
pt: Atribua ou altere a região de um bloco clicando aqui. Uma lista suspensa com todas as regiões aparecerá. Pode colocar um bloco em várias regiões.
