Tour (2.0.2) - en to da translation catalogue (131 entries)

en: Body
da: Brødtekst

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: List
da: Vis

en: Language
da: Sprog

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Add
da: Tilføj

en: Text
da: Tekst

en: Paths
da: Stier

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Bottom
da: Bund

en: Module
da: Modul

en: Revisions
da: Versioner

en: Field type
da: Felttype

en: Fields
da: Felter

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Appearance
da: Udseende

en: Goal
da: Mål

en: Filters
da: Filtre

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Position
da: Placering

en: Close
da: Luk

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Languages
da: Sprog

en: Selector
da: Vælger

en: Extend
da: Udvid

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: People
da: Personer

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: Output format
da: Output-format

en: Translation language
da: Sprog til oversættelse

en: Save Configuration
da: Gem konfiguration

en: Translation
da: Oversættelse

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Add existing field
da: Tilføj eksisterende felt

en: More information
da: Mere information

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Module name
da: Modulnavn

en: Machine name
da: Internt navn

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: About
da: Om

en: Default theme
da: Standardtema

en: Configure Block
da: Konfigurér blok

en: Translate
da: Oversæt

en: Steps
da: Trin

en: Route
da: Rute

en: Tips
da: Gode råd

en: Uses
da: Bruger

en: Notify user
da: Underret bruger

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Language name
da: Sprognavn

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Content translation
da: Oversættelse af indhold

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Content Translation
da: Oversættelse af indhold

en: Block Region
da: Blokregion

en: User language
da: Brugersprog

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: Custom display settings
da: Tilpassede indstillinger for visning

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Custom blocks
da: Brugerdefinerede blokke

en: Language direction
da: Sprogretning

en: Manage form display
da: Håndtér visning af formular

en: User interface translation
da: Oversættelse af brugergrænseflade

en: !tour_item of !total
da: !tour_item af !total

en: End tour
da: Slut tour

en: Edit user account
da: Redigér brugerkonto

en: Viewing tours
da: Visning af rundvisninger

en: Creating tours
da: Oprettelse af rundvisninger

en: Route Name
da: Rutenavn

en: Route Params
da: Ruteparametre

en: Tour settings
da: Tour

en: Route settings
da: Rute

en: Tour tip
da: Tour-tip

en: Textual tour tip
da: Teksttip

en: Adding languages
da: Tilføjelse af sprog

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
da: Denne side indeholder også en oversigt over, hvor meget af webstedets grænseflade der er oversat for hvert konfigureret sprog.

en: @tour_item of @total
da: @tour_item af @total

en: Editing languages
da: Redigering af sprog

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Continuing on
da: Fortsætter på

en: Reordering languages
da: Omorganisering af sprog

en: Set a language as default
da: Vælg standardsprog

en: Modifying languages
da: Tilpasning af sprog

en: Choose the language you want to translate.
da: Vælg det sprog, som du ønsker at oversætte.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
da: Indtast det specifikke ord eller den specifikke sætning, som du ønsker at oversætte. Du kan også nøjes med at skrive en del af et ord.

en: Filter the search
da: Filtrér søgningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
da: Du kan søge efter ikke-oversatte strenge, hvis du ønsker at oversætte noget, som ikke er oversat endnu.

en: Apply your search criteria
da: Anvend dine søgekriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
da: Klik på <em>Filtrér</em>-knappen for at anvende dine søgekriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
da: Du kan skrive din egen oversættelse i tekstfelterne i højre spalte. Prøv at finde ud af i hvilken kontekst teksten vil blive brugt for at sikre at den bliver oversat korrekt.

en: Validate the translation
da: Kontrollér oversættelsen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
da: Når du er færdig med dine oversættelser skal du klikke på knappen <em>Gem oversættelser</em>. Du skal gemme dine oversættelser før du skifter side eller laver en ny søgning.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: Place Blocks
da: Placér Blokke

en: Block Layout
da: Blok-layout

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
da: Denne side giver dig mulighed at oversætte brugerfladen eller ændre eksisterende oversættelser. Hvis du har installeret dit websted oprindeligt på engelsk, skal du først tilføje et andet sprog på <a href="[site:url]admin/config/regional/language">sprog side</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
da: De oversættelser, du har lavet her vil blive brugt på dit websteds brugergrænseflade. Hvis du ønsker at bruge dem på et andet websted eller ændre dem på et ekstern oversættelse program, kan du <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">eksportere dem</a> til en PO-fil og <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importere dem</a> senere.

en: Block Layout Page
da: Blok-layout side

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
da: Blokke er bokse med indhold, der vises i et område eller en region på sitet, f.eks. en sidefod eller et sidepanel.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
da: Enhver brugerdefineret eller tredjeparts blok kan føjes til en bestemt region ved at klikke på knappen Placér blok. En ny blok kan også oprettes ved at klikke på Placér blok

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
da: Ved at klikke på "Konfigurér" kan du redigere blokkens indhold, ændre synlighedsindstillingerne og endda ændre placeringen af, hvor den vises i dit theme.
