Tour (2.0.2) - en to it translation catalogue (114 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Status
it: Stato

en: Create a new user account.
it: Crea un nuovo profilo utente.

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: List
it: Elenco

en: Language
it: Lingua

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Top
it: In cima

en: Add
it: Aggiungi

en: Format
it: Formato

en: Text
it: Testo

en: Paths
it: Percorsi

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Bottom
it: In fondo

en: Module
it: Modulo

en: Revisions
it: Revisioni

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Fields
it: Campi

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Appearance
it: Aspetto

en: Goal
it: Obbiettivo

en: Filters
it: Filtri

en: Sort Criteria
it: Criteri di Ordinamento

en: Position
it: Posizione

en: Close
it: Chiudi

en: Add User
it: Aggiungi Utente

en: Languages
it: Lingue

en: Selector
it: Selettore

en: Extend
it: Estendi

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: People
it: Persone

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: Output format
it: Formato di output

en: Translation language
it: Lingua di traduzione

en: Translation
it: Traduzione

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Add existing field
it: Aggiungi un campo esistente

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: Module name
it: Nome modulo

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Add new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: About
it: Informazioni

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Configure Block
it: Configura Blocco

en: Translate
it: Traduci

en: Steps
it: Passi

en: Route
it: Itinerario

en: Tips
it: Consigli

en: Uses
it: Usa

en: Notify user
it: Notifica utente

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Language name
it: Nome della lingua

en: Select language
it: Selezionare una lingua

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: Content Translation
it: Traduzione contenuti

en: User language
it: Lingua dell'utente

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Custom display settings
it: Impostazioni di visualizzazione personalizzate

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Custom blocks
it: Blocchi personalizzati

en: Language direction
it: Direzione della lingua

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: User interface translation
it: Traduzione dell'interfaccia utente

en: !tour_item of !total
it: !tour_item di !total

en: End tour
it: Finisci il Tour

en: Edit user account
it: Modifica il profilo utente

en: Display modes
it: Modalità visualizzazione

en: Viewing tours
it: Visualizzare i tour

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
it: Se un tour è disponibile su una pagina, un pulsante <em>Tour</em> sarà visibile nella barra degli strumenti. Se si fa clic su questo pulsante si apre il primo suggerimento del tour. Il tour prosegue dopo aver fatto clic sul pulsante <em>Avanti</em> presente nel box contenente il suggerimento. Un utente, per vedere il tour, deve avere il permesso <em>Accesso ai tour</em> e JavaScript deve essere attivato nel browser.

en: Creating tours
it: Creazione di tour

en: Route Name
it: Nome rotta

en: Route Params
it: Parametri rotta

en: Param
it: Parametro

en: Tour settings
it: Impostazioni Tour

en: Route settings
it: Impostazioni rotta

en: Textual tour tip
it: Tour tip testuale

en: Adding languages
it: Aggiunta lingue

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
it: Questa pagina fornisce anche una panoramica su quanto dell'interfaccia del sito è stato tradotto per ogni lingua configurata.

en: @tour_item of @total
it: @tour_item di @total

en: Editing languages
it: Modificare le lingue

en: Reordering languages
it: Riordinare le lingue

en: Set a language as default
it: Impostare una lingua come predefinita

en: Modifying languages
it: Modifica lingue

en: Choose the language you want to translate.
it: Scegli la lingua in cui vuoi tradurre.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
it: Inserisci la parola o la frase specifica che si desidera tradurre, è anche possibile scrivere solo una parte di una parola.

en: Filter the search
it: Filtra la ricerca

en: Apply your search criteria
it: Applicare i criteri di ricerca

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
it: Per applicare il criterio di ricerca, fai click sul pulsante <em>Filtra</em>.

en: Validate the translation
it: Convalida la traduzione

en: Manage view settings
it: Gestione impostazioni viste

en: View or edit the configuration.
it: Vedi o modifica la configurazione.

en: Displays in this view
it: Display di questa vista

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
it: Un display è un modo per mostrare i risultati, per esempio come pagina o come blocco. Una vista può contenere più visualizzazioni, le quali sono mostrate qui. La visualizzazione attiva è evidenziata.

en: View administration
it: Amministrazione vista

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
it: Se questa vista utilizza campi questi sono elencati qui. È possibile fare clic su un campo per configurarlo.

en: Filter your view
it: Filtra la vista

en: Add, rearrange or remove filters.
it: Aggiungi, riordina o rimuovi filtri.

en: Sort actions
it: Azioni di ordinamento

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
it: Aggiungi, riordina o rimuovi regole di ordinamento.
