Tour (2.0.2) - en to ja translation catalogue (135 entries)

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Create a new user account.
ja: ユーザーアカウントの作成

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: List
ja: リスト

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Top
ja: トップ

en: Add
ja: 追加

en: Format
ja: フォーマット

en: Text
ja: テキスト

en: Paths
ja: パス

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Bottom
ja: ボトム

en: Module
ja: モジュール

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Fields
ja: フィールド

en: User Interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Getting started
ja: はじめに

en: Appearance
ja: テーマ

en: Goal
ja: 目的

en: Filters
ja: フィルター

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Position
ja: ポジション

en: Close
ja: 閉じる

en: Languages
ja: 言語

en: Selector
ja: セレクター

en: Extend
ja: 機能拡張

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: People
ja: ユーザー

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Output format
ja: 出力書式

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Translation
ja: 翻訳

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Add existing field
ja: 既存のフィールドを追加

en: More information
ja: 詳細情報

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Module name
ja: モジュール名

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Add new field
ja: フィールドを追加

en: About
ja: アバウト

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Configure Block
ja: ブロックの構成

en: Translate
ja: 翻訳

en: Steps
ja: ステップ

en: Route
ja: ルート

en: Tour
ja: ツアー

en: Uses
ja: 機能

en: Notify user
ja: ユーザーへの通知

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Language name
ja: 言語名

en: Select language
ja: 言語の選択

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: Content Translation
ja: コンテンツの翻訳

en: User language
ja: ユーザーの言語

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Custom display settings
ja: カスタムの表示設定

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: User edit
ja: ユーザー 編集

en: Custom blocks
ja: カスタムブロック

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: User interface translation
ja: ユーザーインタフェースの翻訳

en: !tour_item of !total
ja: !tour_item / !total

en: End tour
ja: ツアーを終える

en: Edit user account
ja: ユーザーアカウントを編集する

en: Display modes
ja: ディスプレイモード

en: Viewing tours
ja: ツアーの表示

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
ja: ツアーが利用可能なページでは、ツールバーに<em>ツアー</em>ボタンが表示されます。このボタンをクリックすると、ツアーの最初のチップスが現れます。チップスにある<em>次へ</em>ボタンをクリックすると続きます。ツアーを閲覧するには、ユーザーが<em>ツアーへアクセス</em>の権限を持ち、ブラウザーの JavaScript が有効になっていなくてはなりません。

en: Creating tours
ja: ツアーの作成

en: Route Name
ja: ルート名

en: Route Params
ja: ルートパラメータ

en: Param
ja: パラメータ

en: Tour settings
ja: ツアーの設定

en: Route settings
ja: ルートの設定

en: Tour tip
ja: ツアーチップ

en: Textual tour tip
ja: 文字のツアーチップ

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: tour
ja: ツアー

en: tours
ja: ツアー

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ja: 設定済みの各言語に対してサイトのインターフェースがどれだけ翻訳されているかの概要がこのページに表示されます。

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
ja: ツアー・モジュールは、ユーザー向けにサイト・インターフェースのガイド・ツアーを提供します。各ツアーでは、ユーザー・インターフェースのエレメントに関するヒントが示されるほか、ワークフローや Web サイトの重要な概念などが説明されます。より詳しい情報は、<a href=':tour'>Tour モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: @tour_item of @total
ja: @tour_item / @total

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Continuing on
ja: 続き

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Choose the language you want to translate.
ja: 翻訳したい言語を選択してください。

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ja: 翻訳したい単語または文章を入力してください。単語の一部分のみを入力することも可能です。

en: Filter the search
ja: 検索フィルター

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ja: まだ翻訳されていないものを翻訳したい場合は、未翻訳の文字列を検索することができます。既存の翻訳を修正したい場合は、翻訳された文字列だけを検索することもできます。

en: Apply your search criteria
ja: 検索条件を適用

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ja: 検索条件を適用するには<em>フィルター</em>ボタンをクリックしてください。

en: Validate the translation
ja: 翻訳の検証

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Tours
ja: ツアー

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
ja: ツアーでは、ワークフローやユーザー・インターフェースの各ページに関する概念が説明されます。このリストに示すリンク付きのツアーは、ユーザー・インターフェースのランディング・ページに表示されます。リンク付きでないツアーは個々のページに表示されます (ビュー UI モジュールでビューを編集する場合など)。提供されているツアー:

en: Place Blocks
ja: ブロックを配置

en: Access tours
ja: アクセスツアー

en: Displays guided tours of the site interface.
ja: サイトインターフェースのガイドツアーを表示します。
