Tour (2.0.3) - en to fr translation catalogue (159 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Create a new user account.
fr: Créer un nouveau compte utilisateur.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Top
fr: Haut

en: Add
fr: Ajouter

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Paths
fr: Chemins

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Bottom
fr: Bas

en: Revisions
fr: Versions

en: Field type
fr: Type de champ

en: Fields
fr: Champs

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Getting started
fr: Commencer

en: Appearance
fr: Apparence

en: Goal
fr: Objectif

en: Filters
fr: Filtres

en: Sort Criteria
fr: Critère de tri

en: Close
fr: Fermer

en: Add User
fr: Ajouter un Utilisateur

en: Languages
fr: Langues

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Extend
fr: Extension

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: People
fr: Personnes

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Translation language
fr: Langue de traduction

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Translation
fr: Traduction

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Add existing field
fr: Ajouter un champ existant

en: More information
fr: Plus d'information

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Add a new link
fr: Ajouter un nouveau lien

en: Module name
fr: Nom du module

en: Machine name
fr: Nom système

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: About
fr: À propos

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Configure Block
fr: Configurer le bloc

en: Translate
fr: Traduire

en: Steps
fr: Étapes

en: Add a user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Optional information
fr: Information optionelle

en: Tips
fr: Astuces

en: Uses
fr: Utilisations

en: Tip
fr: Astuce

en: Notify user
fr: Notifier l'utilisateur

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Language name
fr: Nom de la langue

en: Select language
fr: Choisissez une langue

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Field label
fr: Étiquette du champ

en: Content Translation
fr: Traduction du contenu

en: Block Region
fr: Région du Bloc

en: User language
fr: Langue de l'utilisateur

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: Custom display settings
fr: Paramètres d'affichage personnalisés

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: User edit
fr: Modifier l'utilisateur

en: Custom blocks
fr: Blocs personnalisés

en: Language direction
fr: Direction de la langue

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: Auto start
fr: Démarrage automatique

en: User interface translation
fr: Traduction de l'interface utilisateur

en: !tour_item of !total
fr: !tour_item sur !total

en: End tour
fr: Terminer la visite

en: Edit user account
fr: Modifier le compte utilisateur

en: Display modes
fr: Modes d'affichage

en: Viewing tours
fr: Voir les visites

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
fr: Si une visite est disponible sur une page, un bouton <em>Tour</em> sera visible dans la barre d'outils. Si vous cliquez sur ce bouton, la première infobulle de la visite apparaîtra. La visite continue après avoir cliqué sur le bouton <em>Suivant</em> dans l'infobulle. Pour voir une visite, les utilisateurs doivent avoir la permission <em>Accéder à la visite</em> et javascript doit être activé dans le navigateur

en: Creating tours
fr: Création de visites guidées

en: Route Name
fr: Nom de la route

en: Route Params
fr: Paramètres de la route

en: Tour settings
fr: Paramètres de Tour

en: Route settings
fr: Paramètres de route

en: Tour tip
fr: Astuce de la visite

en: Textual tour tip
fr: Astuce textuelle de la visite

en: Adding languages
fr: Ajout de langues

en: tour
fr: visite guidée

en: tours
fr: visites guidées

en: Admin theme
fr: Thème de l'administration

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
fr: Cette page fournit également une vue d'ensemble de la proportion de l'interface utilisateur qui a été traduite pour chaque langue configurée.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
fr: Le module Tour fournit aux utilisateurs des visites guidées de l'interface du site. Chaque tour consiste en plusieurs infobulles qui mettent en évidence certains éléments de l'interface utilisateur, guide l'utilisateur au travers d'un processus ou explique des concepts clés du site. Pour plus d'informations, consultez la <a href=':tour'>documentation en ligne du module Tour</a>.

en: @tour_item of @total
fr: @tour_item de @total

en: Editing languages
fr: Modification des langues

en: View edit page
fr: Voir la page de modification

en: Continuing on
fr: Continuant sur

en: Reordering languages
fr: Réordonner les langues

en: Set a language as default
fr: Définir une langue par défaut

en: Modifying languages
fr: Modifie les langues

en: Choose the language you want to translate.
fr: Choisir la langue que vous souhaitez traduire.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
fr: Saisir le mot ou la phrase précise que vous souhaitez traduire, vous pouvez aussi écrire seulement une partie d'un mot.

en: Filter the search
fr: Filtrer la recherche

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
fr: Vous pouvez chercher les chaînes non traduites si vous voulez traduire quelque chose qui n'a pas encore été traduit. Si vous voulez modifier une traduction existante, vous pouvez ne rechercher que les chaînes traduites.

en: Apply your search criteria
fr: Appliquer vos critères de recherche

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
fr: Pour appliquer vos critères de recherche, cliquer sur le bouton <em>Filtrer</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
fr: Vous pouvez écrire votre propre traduction dans les champs texte de la colonne de droite. Essayez de savoir dans quel contexte le texte sera utilisé pour le traduire de façon appropriée.

en: Validate the translation
fr: Valider la traduction

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
fr: Lorsque vous avez terminé vos traductions, cliquer sur le bouton <em>Enregistrer vos traductions</em>. Vous devez enregistrer vos traductions à chaque fois que vous souhaitez changer de page ou faire une nouvelle recherche.

en: Manage view settings
fr: Gérer les paramètres d'affichage

en: View or edit the configuration.
fr: Voir ou modifier la configuration.

en: Displays in this view
fr: S'affiche dans cette vue

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fr: Un affichage est une façon de rendre les résultats, par exemple comme une page ou un bloc. Une vue peut contenir plusieurs affichages, qui sont listés ici. L'affichage actif est mis en évidence.

en: View administration
fr: Voir l'administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
fr: Réaliser des tâches d'administration, comme ajouter une description et créer un clone. Cliquer sur le bouton déroulant pour voir les options disponibles.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
fr: Choisir comment afficher les résultats. Par ex., choisir <em>Contenu</em> pour afficher chaque élément dans son intégralité, utilisant vos paramètres d'affichage. Ou choississez <em>Champs</em>, qui permet de n'afficher que les champs sélectionnés pour chaque résultat. Des formats supplémentaires peuvent être ajoutés en installant des modules qui <em>étendent</em> les fonctionnalités de base de Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
fr: Si cette vue utilise des champs, alors ils sont listés ici. Vous pouvez cliquer sur un champ pour le configurer.

en: Filter your view
fr: Filtrer votre vue

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
fr: Ajouter des filtres pour limiter le nombre de résultats affichés. Par ex., pour ne montrer que le contenu <em>publié</em>, il faudrait ajouter le filtrer <em>Publié</em> et selectionner <em>Oui</em>.

en: Filter actions
fr: Filtrer les actions

en: Add, rearrange or remove filters.
fr: Ajouter, réarranger ou supprimer les filtres.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fr: Contrôler l'ordre dans lequel les résultats sont affichés. Cliquer sur une une règle de tri active pour la configurer.

en: Sort actions
fr: Trier les actions

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fr: Ajouter, réarranger ou supprimer les règles de tri.

en: Show a preview of the view output.
fr: Afficher un aperçu du résultat de la vue.

en: Tours
fr: Visites guidées

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
fr: Les visites vous guident à travers les processus ou expliquent les concepts des différentes pages de l'interface utilisateur. Les visites avec des liens dans cette liste sont sur les pages d'atterrissage de l'interface utilisateur ; les visites sans liens apparaîtront sur les pages individuelles (comme lors de la modification d'une vue en utilisant le module Views UI). Visites disponibles:

en: Place Blocks
fr: Placer des blocs

en: Access tours
fr: Accéder aux visites guidées

en: Block Layout
fr: Mise en page du Bloc

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
fr: Cette page vous permet de traduire l'interface utilisateur ou de modifier des traductions existantes. Si vous avez installé votre site initialement en anglais, vous devez d'abord ajouter une autre langue dans la <a href="[site:url]admin/config/regional/language"> page des Langues </a>, afin d'utiliser cette page.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
fr: Les traductions que vous avez faites ici seront utilisées sur l'interface utilisateur de votre site. Si vous souhaitez les utiliser sur un autre site ou les modifier sur un éditeur de traduction externe, vous pouvez les <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export"> exporter </a> vers un fichier .po et les <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import"> importer </a> plus tard.

en: Take a tour of an administrative page.
fr: Faire une visite guidée d'une page administrative.

en: What are tours?
fr: Que sont les visites guidées ?

en: The core Tour module provides users with <em>tours</em>, which are guided tours of the administrative interface. Each tour starts on a particular administrative page, and consists of one or more <em>tips</em> that highlight elements of the page, guide you through a workflow, or explain key concepts. Users need <em>Access tour</em> permission to view tours, and JavaScript must be enabled in their browsers.
fr: Le module du cœur Tour fournit aux utilisateurs des <em>visites guidées</em>, il s'agit de visites guidées de l'interface d'administration. Chaque tour commence sur une page d'administration particulière et comporte un ou plusieurs <em>conseils</em> qui mettent en évidence des éléments de la page, vous guident lors d'un processus, ou vous expliquent des concepts clés. Les utilisateurs doivent disposer du droit <em>Accéder aux visites guidées</em> et JavaScript doit être activé dans leurs navigateurs.

en: Make sure that the core Tour module is installed, and that you have a role with the <em>Access tour</em> permission. Also, make sure that a toolbar module is installed (either the core Toolbar module or a contributed module replacement).
fr: Assurez vous que le module du cœur Tour est installé, et que vous disposez d'un rôle ayant le droit <em>Accéder aux visites guidées</em>. Veillez également à ce qu'un module de barre d'outils soit installé (qu'il s'agisse du module du cœur Toolbar ou d'un module contribué de remplacement).

en: Visit an administrative page that has a tour, such as the edit view page provided by the core Views UI module.
fr: Visiter une page administrative qui a une visite guidée, telle que la page de modification de vue fournie par le module cœur (core) Views UI.

en: Click the <em>Tour</em> button at the right end of the toolbar (left end for right-to-left languages). The first tip of the tour should appear.
fr: Cliquer sur le bouton <em>Visite guidée</em> tout à droite de la barre d'outils (gauche pour les langues de droite à gauche). Le premier conseil de la visite devrait apparaître.

en: Click the <em>Next</em> button to advance to the next tip, and <em>End tour</em> at the end to close the tour.
fr: Cliquer sur le bouton <em>Suivant</em> pour passer au conseil suivant, puis sur <em>Fin de la visite</em> à la fin pour fermer la visite guidée.

en: Displays guided tours of the site interface.
fr: Affiche les visites guidées de l'interface du site.

en: Taking tours of administrative pages
fr: Faire des visites guidées des pages administratives

en: Block Layout Page
fr: Page de Mise en page du Bloc

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
fr: Les blocs sont des boîtes de contenu qui peuvent être affichées dans des régions (telles que le pied de page ou la barre latérale) de votre page.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
fr: Tout bloc personnalisé ou contribué peut être ajouté à une région particulière en cliquant sur un bouton Positionner un bloc. Un nouveau bloc peut également être créé en cliquant sur Positionner un bloc

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
fr: En cliquant sur «Configurer», vous pouvez modifier le contenu du bloc, gérer ses paramètres de visibilité et même changer son emplacement dans votre thème.

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
fr: Assigner ou changer la région d'un bloc en cliquant ici. Une liste déroulante avec toutes les régions apparaîtra. Vous pouvez placer un bloc dans de multiples régions.

en: If the Interface Translation module is installed, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
fr: Si le module Interface Translation est installé, cette page fournira, pour chacune des langues configurées, le récapitulatif de l'état d'avancement de la traduction de l'interface de votre site .

en: Depending on your site features, additional modules that you might want to install are:
fr: Selon les fonctionnalités de votre site, les modules complémentaires que vous pourriez vouloir installer sont :
