Tour (2.0.3) - en to ru translation catalogue (165 entries)

en: Body
ru: Содержимое

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Status
ru: Статус

en: Create a new user account.
ru: Создать новую учётную запись пользователя.

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: List
ru: Список

en: Language
ru: Язык

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: Weight
ru: Вес

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Top
ru: Вверху

en: Add
ru: Добавить

en: Format
ru: Формат

en: Text
ru: Текст

en: Paths
ru: Пути

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Bottom
ru: Снизу

en: Module
ru: Модуль

en: Revisions
ru: Редакции

en: Field type
ru: Тип поля

en: Fields
ru: Поля

en: User Interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Widget
ru: Виджет

en: Getting started
ru: Начало работы

en: Appearance
ru: Оформление

en: Goal
ru: Цель

en: Filters
ru: Фильтры

en: Sort Criteria
ru: Критерий сортировки

en: Position
ru: Позиция

en: Close
ru: Закрыть

en: Add User
ru: Добавить пользователя

en: Languages
ru: Языки

en: Selector
ru: Селектор

en: Extend
ru: Расширения

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: People
ru: Пользователи

en: Plugin
ru: Плагин

en: Theme settings
ru: Настройки темы

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Translation language
ru: Язык перевода

en: Save Configuration
ru: Сохранить настройки

en: Translation
ru: Перевод

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Add existing field
ru: Добавить существующее поле

en: More information
ru: Подробнее

en: Auto
ru: Авто

en: Edit content
ru: Редактировать содержимое

en: Add a new link
ru: Добавить новую ссылку

en: Module name
ru: Название модуля

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Add new field
ru: Добавить новое поле

en: About
ru: Информация

en: Default theme
ru: Стандартная тема

en: Configure Block
ru: Настроить блок

en: Translate
ru: Переводы

en: Steps
ru: Шаги

en: Route
ru: Маршрут

en: Tour
ru: Тур

en: Optional information
ru: Дополнительная информация

en: Tips
ru: Советы

en: Uses
ru: Использование

en: Tip
ru: Примечание

en: Notify user
ru: Уведомить пользователя

en: Node translation
ru: Перевод материала

en: Language name
ru: Название языка

en: Select language
ru: Выберите язык

en: Content translation
ru: Перевод материалов

en: Field label
ru: Метка поля

en: Content Translation
ru: Перевод Содержимого

en: Block Region
ru: Регион Блока

en: User language
ru: Язык пользователя

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Custom display settings
ru: Расширенные параметры отображения

en: Recent log messages
ru: Последние записи журнала

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Custom blocks
ru: Пользовательские блоки

en: Language direction
ru: Направление языка

en: Manage form display
ru: Управление отображением формы

en: User Picture
ru: Картинка Пользователя

en: Routes
ru: Маршруты

en: User interface translation
ru: Перевод пользовательского интерфейса

en: !tour_item of !total
ru: !tour_item из !total

en: End tour
ru: Конец тура

en: Edit user account
ru: Редактировать учётную запись пользователя

en: Display modes
ru: Режимы отображения

en: Viewing tours
ru: Просмотр туров

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
ru: Если тур доступен на странице, кнопка <em>Тур</em> будет видна на панели инструментов. Если вы нажмете эту кнопку, появится первый совет тура. Тур продолжается после нажатия кнопки <em>Далее</em> в подсказке. Для просмотра тура пользователи должны иметь разрешение <em>Доступ к турам</em>, а в браузере должен быть включен JavaScript

en: Creating tours
ru: Создание туров

en: Route Name
ru: Название маршрута

en: Route Params
ru: Параметры маршрута

en: Param
ru: Параметр

en: Tour settings
ru: Настройки тура

en: Route settings
ru: Настройки маршрута

en: Tour tip
ru: Подсказка тура

en: Textual tour tip
ru: Текстовый совет тура

en: Adding languages
ru: Добавление языков

en: tour
ru: тур

en: tours
ru: туры

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ru: Также эта страница предоставляет обзор завершенности перевода интерфейса сайта для каждого из настроенных языков.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
ru: Модуль Tour предоставляет пользователям экскурсии по интерфейсу сайта. Каждый тур состоит из нескольких советов, которые выделяют элементы пользовательского интерфейса, направляют пользователя через рабочий процесс или объясняют ключевые концепции веб-сайта. Для получения дополнительной информации см. <a href=':tour'> онлайн-документацию для модуля Tour </a>.

en: @tour_item of @total
ru: @tour_item из @total

en: Editing languages
ru: Редактирование языков

en: View edit page
ru: Страница редактирования представления

en: Continuing on
ru: Продолжение

en: Reordering languages
ru: Переупорядочивание языков

en: Set a language as default
ru: Установить языком по умолчанию

en: Modifying languages
ru: Изменение языков

en: Choose the language you want to translate.
ru: Выберите язык, который вы хотите перевести.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ru: Введите опредёленное слово или предложение, которое необходимо перевести. Можно ввести только часть слова.

en: Filter the search
ru: Фильтрация результатов поиска

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ru: Вы можете искать непереведённые строки, если вы хотите перевести что-нибудь ещё непереведённое. Если вы хотите изменить существующий перевод, вы можете искать только переведённые строки.

en: Apply your search criteria
ru: Применить критерий поиска

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ru: Для применения выбранного критерия поиска, нажмите кнопку <em>Фильтр</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
ru: Вы можете написать свой собственный вариант перевода в текстовых полях правой колонки. Попробуйте выяснить, в каком контексте будет использоваться текст для того, чтобы перевести его как можно точнее.

en: Validate the translation
ru: Подтверждение перевода

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
ru: После завершения ваших переводов нажмите кнопку <em>Сохранить переводы</em>. Необходимо сохранять переводы каждый раз перед изменением страницы или выполнением нового поиска.

en: Manage view settings
ru: Управление настройками представления

en: View or edit the configuration.
ru: Просмотр или редактирование конфигурации.

en: Displays in this view
ru: Отображения в этом представлении

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ru: Отображение - это способ вывода результатов, например, в виде страницы или блока. Представление может содержать несколько отображений, которые перечислены здесь. Активное отображение подсвечено.

en: View administration
ru: Администрирование представления

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ru: Выполнение административных задач, включающие добавление описания и создание копии. Нажмите раскрывающуюся кнопку для просмотра доступных действий.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ru: Выберите способ вывода результатов. Например, выберите <em>Содержимое</em>, для вывода каждого элемента полностью, используя настроенные параметры отображения. Или выберите <em>Поля</em>, с помощью которых можно выводить только определённые поля для каждого результата. Дополнительные форматы могут быть добавлены с помощью установки модулей для <em>расширения</em> функциональности Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ru: Если это представление использует поля, они будут перечислены здесь. Нажмите на поле для того, чтобы настроить его.

en: Filter your view
ru: Фильтрация представления

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ru: Добавьте фильтры для ограничения вывода результатов. Например, для отображения только <em>опубликованных</em> материалов, необходимо добавить фильтр <em>Опубликовано</em> и выбрать <em>Да</em>

en: Filter actions
ru: Действия с фильтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
ru: Добавить, упорядочить или удалить фильтры.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ru: Управляйте порядком вывода результатов. Нажмите на активное правило сортировки для его настройки.

en: Sort actions
ru: Действия сортировки

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ru: Добавление, упорядочивание и удаление правил сортировки.

en: Show a preview of the view output.
ru: Показать предварительный просмотр вывода представления.

en: Tours
ru: Туры

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
ru: Туры проведут вас через рабочие процессы или объяснят концепции на различных страницах пользовательского интерфейса. Туры со ссылками в этом списке находятся на целевых страницах пользовательского интерфейса; туры без ссылок будут отображаться на отдельных страницах (например, при редактировании представления с использованием модуля  Views UI). Доступные туры:

en: Place Blocks
ru: Разместить блоки

en: Access tours
ru: Доступ к турам

en: Block Layout
ru: Макет блоков

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
ru: На данной странице вы можете перевести пользовательский интерфейс или изменить существующий перевод. Если вы изначально установили сайт на Английском, перед началом использования этой страницы, вам необходимо добавить другой язык на странице <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Языки</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
ru: Выполненные здесь переводы будут использоваться в пользовательском интерфейсе сайта. Если их необходимо использовать на другом сайте или отредактировать во внешнем редакторе переводов, <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">экспортируйте их</a> в po-файл, а затем <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">импортируйте их</a>.

en: Take a tour of an administrative page.
ru: Совершите экскурсию по административной странице.

en: What are tours?
ru: Что такое туры?

en: The core Tour module provides users with <em>tours</em>, which are guided tours of the administrative interface. Each tour starts on a particular administrative page, and consists of one or more <em>tips</em> that highlight elements of the page, guide you through a workflow, or explain key concepts. Users need <em>Access tour</em> permission to view tours, and JavaScript must be enabled in their browsers.
ru: Модуль ядра Tour предоставляет пользователям <em>туры</em>, которые представляют собой обзорные экскурсии по административному интерфейсу. Каждый тур начинается на определенной административной странице и состоит из одного или нескольких <em>советов</em>, которые выделяют элементы страницы, ведут вас через рабочий процесс или объясняют ключевые понятия. Пользователям необходимо разрешение <em>Access tour</em> для просмотра туров, и в их браузерах должен быть включен JavaScript.

en: Make sure that the core Tour module is installed, and that you have a role with the <em>Access tour</em> permission. Also, make sure that a toolbar module is installed (either the core Toolbar module or a contributed module replacement).
ru: Убедитесь, что установлен основной модуль Tour и что у вас есть роль с разрешением <em>Access tour</em>. Кроме того, убедитесь, что установлен модуль панели инструментов (основной модуль панели инструментов или замененный модуль).

en: Visit an administrative page that has a tour, such as the edit view page provided by the core Views UI module.
ru: Посетите административную страницу, на которой есть обзор, например страницу редактирования редактирования, предоставляемую основным модулем Views UI.

en: Click the <em>Tour</em> button at the right end of the toolbar (left end for right-to-left languages). The first tip of the tour should appear.
ru: Нажмите кнопку <em>Tour</em> в правом конце панели инструментов (левый конец для языков справа налево). Должен появиться первый совет тура.

en: Click the <em>Next</em> button to advance to the next tip, and <em>End tour</em> at the end to close the tour.
ru: Нажмите кнопку <em>Далее</em>, чтобы перейти к следующему совету, и <em>Завершить тур</em> в конце, чтобы закрыть тур.

en: Displays guided tours of the site interface.
ru: Предоставляет экскурсии по интерфейсу сайта.

en: Taking tours of administrative pages
ru: Экскурсия по административным страницам

en: Block Layout Page
ru: Страница схемы блоков

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
ru: Блоки - это блоки содержимого, отображаемые в области или области веб-страницы, которые могут отображаться в областях (например, нижнем колонтитуле или боковой панели) на вашей странице.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
ru: Любой пользовательский или добавленный блок можно добавить в конкретный регион, нажав кнопку «Поместить блок». Новый блок также можно создать, нажав кнопку «Поместить блок».

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
ru: Нажав «Настроить», вы можете продолжить и редактировать содержимое блока, работать с настройками видимости и даже изменять его расположение в вашей теме.

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
ru: Щёлкните здесь для того, чтобы задать или изменить регион блока. Появится список выбора региона. Вы можете поместить один блок в несколько регионов.

en: If the Interface Translation module is installed, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ru: Если установлен модуль Interface Translation, на этой странице будут отображаться сведения о том, на сколько интерфейс сайта переведён на каждый из подключённых языков.

en: Depending on your site features, additional modules that you might want to install are:
ru: В зависимости от ожидаемого функционала вашего сайта, возможно вы захотите установить ещё и эти модули:
