Tour (2.0.4) - en to pt translation catalogue (152 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de usuário.

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: List
pt: Lista

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Top
pt: Superior

en: Add
pt: Adicionar

en: Format
pt: Formato

en: Text
pt: Texto

en: Paths
pt: Endereços

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Bottom
pt: Inferior

en: Module
pt: Módulo

en: Revisions
pt: Revisões

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: User Interface
pt: Interface de usuário

en: Appearance
pt: Aparência

en: Goal
pt: Objetivo

en: Filters
pt: Filtros

en: Sort Criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Position
pt: Posição

en: Close
pt: Fechar

en: Add User
pt: Adicionar Usuário

en: Languages
pt: Idiomas

en: Selector
pt: Seletor

en: Extend
pt: Estender

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: People
pt: Pessoas

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Translation language
pt: Idioma da tradução

en: Translation
pt: Tradução

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Add existing field
pt: Adicionar campo já existente

en: More information
pt: Mais informações

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Add new field
pt: Novo campo

en: About
pt: Sobre

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: Configure Block
pt: Configurar Bloco

en: Translate
pt: Traduzir

en: Steps
pt: Passos

en: Route
pt: Rota

en: Optional information
pt: Informação opcional

en: Tips
pt: Dicas

en: Uses
pt: Usos

en: Notify user
pt: Notificar usuário

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Select language
pt: Escolha um idioma

en: Content translation
pt: Tradução do conteúdo

en: Field label
pt: Rótulo do campo

en: Content Translation
pt: Tradução do conteúdo

en: Block Region
pt: Região do Bloco

en: User language
pt: Idioma do usuário

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Custom display settings
pt: Configurações de visualização personalizadas

en: Recent log messages
pt: Mensagens recentes do registro

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: User edit
pt: Editar usuário

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Language direction
pt: Direção do idioma

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: User interface translation
pt: Tradução da interface do usuário

en: !tour_item of !total
pt: !tour_item de !total

en: End tour
pt: Fim do tour

en: Edit user account
pt: Editar conta de usuário

en: Display modes
pt: Modos de exibição

en: Viewing tours
pt: Visualizando tours

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
pt: Se um tour estiver disponível em uma página, um botão <em>Tour</em> estará visível na barra de ferramentas. Se você clicar neste botão, a primeira dica do tour aparecerá. O tour continua após clicar no botão <em>Avançar</em> na dica. Para ver um tour, os usuários devem ter permissão de <em>Acessar tour</em> e o JavaScript deve estar ativado no navegador

en: Creating tours
pt: Criando tours

en: Route Name
pt: Nome da Rota

en: Route Params
pt: Parâmetros da Rota

en: Param
pt: Parâmetro

en: Tour settings
pt: Configurações de tour

en: Route settings
pt: Configurações de rotas

en: Tour tip
pt: Dica do tour

en: Textual tour tip
pt: Dica de tour textual

en: Adding languages
pt: Adicionando idiomas

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
pt: Esta página também fornece uma visão geral do quanto da interface do site foi traduzida para cada idioma configurado.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
pt: O módulo Tour fornece aos usuários tours guiados da interface do site. Cada tour consiste em várias dicas que destacam elementos da interface com o usuário, guiam o usuário por meio de um fluxo de trabalho ou explicam conceitos-chave do website. Para mais informações, consulte a <a href=':tour'>documentação on-line para o módulo Tour</a>.

en: @tour_item of @total
pt: @tour_item de @total

en: Editing languages
pt: Editando idiomas

en: View edit page
pt: Página de edição de view

en: Continuing on
pt: Continuando

en: Reordering languages
pt: Reordenando idiomas

en: Set a language as default
pt: Definir um idioma como padrão

en: Modifying languages
pt: Modificando idiomas

en: Choose the language you want to translate.
pt: Escolha o idioma que você quer traduzir.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
pt: Digite a palavra ou sentença específica que você gostaria de traduzir, você pode também escrever apenas uma parte da palavra.

en: Filter the search
pt: Filtrar a busca

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
pt: Você pode buscar textos não traduzidos se quiser traduzir algo que não foi traduzido ainda. Se quiser modificar uma tradução existente pode buscar apenas por textos traduzidos.

en: Apply your search criteria
pt: Aplicar seu critério de busca

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
pt: Para aplicar seu critério de busca, clique no botão <em>Filtrar</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
pt: Você pode escrever sua própria tradução nos campos de texto da coluna da direita. Tente descobrir em que contexto o texto será usado para traduzi-lo de forma apropriada.

en: Validate the translation
pt: Validar a tradução

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
pt: Ao terminar suas traduções, clique no botão <em>Salvar traduções</em>. Você deve salvar suas traduções sempre antes de trocar de página ou fazer uma nova busca.

en: Manage view settings
pt: Gerenciar as configurações de view

en: View or edit the configuration.
pt: Ver ou editar as configurações.

en: Displays in this view
pt: Exibições nesta view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
pt: Uma exibição é um modo de mostrar os resultados, exemplo, como uma página ou um bloco. Uma view pode conter múltiplas exibições, que são listadas aqui. A exibição ativa está destacada.

en: View administration
pt: Administração da view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
pt: Realizar tarefas administrativas, incluindo adicionar uma descrição e clicar um clone. Clique no botão drop-down para ver as opções disponíveis.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
pt: Defina como exibir os resultados. Por exemplo, escolha <em>Conteúdo</em> para exibir cada item completamente, usando suas respectivas configurações de visualização. Ou escolha <em>Campos</em>, que permite a você exibir apenas alguns campos específicos para cada resultado. Formatos adicionais podem ser incluídos através de módulos que <em>estendam</em> as funcionalidades básicas do Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
pt: Se essa view usa campos, eles são listados aqui. Você pode clicar em um campo para configurá-lo.

en: Filter your view
pt: Filtrar sua view

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
pt: Adicione filtros para limitar os resultados exibidos. Por exemplo, para mostrar apenas conteúdo que esteja <em>publicado</em>, você deve adicionar um filtro para <em>Publicado</em> e selecionar <em>Sim</em>.

en: Filter actions
pt: Filtrar ações

en: Add, rearrange or remove filters.
pt: Adicionar, rearranjar ou remover filtros.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
pt: Controlar a ordem em que os resultados são exibidos. Clique em uma regra de ordenação para configurá-la.

en: Sort actions
pt: Ações de ordenação

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
pt: Adicionar, rearranjar ou remover regras de ordenação.

en: Show a preview of the view output.
pt: Mostrar uma pré-visualização da saída da view.

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
pt: Os tours orientam você através de fluxos de trabalho ou explicam conceitos em várias páginas da interface com o usuário. Os tours com links nesta lista se encontram nas páginas de entrada da interface com o usuário e os tours sem links são exibidos em páginas individuais (como ao editar uma View usando o módulo Views UI). Tours disponíveis:

en: Place Blocks
pt: Posicionar Blocos

en: Access tours
pt: Acessar tours

en: Block Layout
pt: Layout do Bloco

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
pt: Esta página permite que você traduza a interface de usuário ou modifique traduções existentes. Se você tiver instalado o seu site inicialmente em Inglês, você deve primeiro adicionar outro idioma na <a href="[site:url]admin/config/regional/language">página de Idiomas</a>, para poder usar esta página.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
pt: As traduções feitas aqui serão usadas na interface do seu site. Se quiser usá-las em outro site ou modificá-las em um editor externo <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">exporte-as</a> para um arquivo .po e <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importe-as</a> depois.

en: Take a tour of an administrative page.
pt: Faça um tour por uma página administrativa.

en: What are tours?
pt: O que são tours?

en: The core Tour module provides users with <em>tours</em>, which are guided tours of the administrative interface. Each tour starts on a particular administrative page, and consists of one or more <em>tips</em> that highlight elements of the page, guide you through a workflow, or explain key concepts. Users need <em>Access tour</em> permission to view tours, and JavaScript must be enabled in their browsers.
pt: O módulo Tour do core oferece aos usuários <em>passeios</em> que são visitas guiadas da interface administrativa. Cada tour começa em uma página administrativa específica e consiste em uma ou mais <em>dicas</em> que destacam elementos da página, guiam você através de um fluxo de trabalho ou explicam conceitos-chave. Usuários precisam da permissão <em>Acessar tour</em> para ver tours e o JavaScript deve ser ativado em seus navegadores.

en: Make sure that the core Tour module is installed, and that you have a role with the <em>Access tour</em> permission. Also, make sure that a toolbar module is installed (either the core Toolbar module or a contributed module replacement).
pt: Certifique-se que o módulo Tour está instalado e que você tem um papel com a permissão de <em>Acessar tours</em>. Além disso, certifique-se de que um módulo de barra de ferramentas esteja instalado (seja o módulo Toolbar do core ou um módulo contribuído substituto).

en: Visit an administrative page that has a tour, such as the edit view page provided by the core Views UI module.
pt: Visite uma página administrativa que tenha um tour, como a página de edição de view fornecida pelo módulo core Views UI.

en: Click the <em>Tour</em> button at the right end of the toolbar (left end for right-to-left languages). The first tip of the tour should appear.
pt: Clique no botão <em>Tour</em> na extremidade direita da barra de ferramentas. A primeira dica do tour deve aparecer.

en: Click the <em>Next</em> button to advance to the next tip, and <em>End tour</em> at the end to close the tour.
pt: Clique no botão <em>Próximo</em> para avançar para a próxima dica e <em>Finalizar tour</em> no final para encerrar o tour.

en: Displays guided tours of the site interface.
pt: Exibe tours guiados para a interface do site.

en: Taking tours of administrative pages
pt: Fazendo tours em páginas administrativas

en: Block Layout Page
pt: Página de Layout de Bloco

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
pt: Os blocos são caixas de conteúdo renderizadas em uma área ou região de uma página web que pode ser exibida em regiões (como no rodapé ou barra lateral) em sua página.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
pt: Qualquer bloco personalizado ou contribuído pode ser adicionado a uma determinada região clicando em um botão Colocar bloco. Um novo bloco também pode ser criado clicando em Colocar bloco

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
pt: Clicando em "Configurar" você pode ir em frente e editar o conteúdo do bloco, lidar com as configurações de visibilidade e até mesmo alterar a posicão de onde ele está no seu tema.

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
pt: Atribua ou altere a região de um bloco clicando aqui. Uma lista suspensa com todas as regiões será exibida. Você pode colocar um bloco em várias regiões.

en: If the Interface Translation module is installed, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
pt: Se o módulo Interface Translation estiver instalado, esta página fornecerá uma visão geral de quanto da interface do site foi traduzida para cada idioma configurado.

en: Depending on your site features, additional modules that you might want to install are:
pt: Dependendo dos recursos do seu site, os módulos adicionais que você pode querer instalar são:
