Tour (2.0.4) - en to uk translation catalogue (168 entries)

en: Body
uk: Вміст

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Status
uk: Стан

en: Create a new user account.
uk: Створити новий обліковий запис користувача.

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: List
uk: Список

en: Language
uk: Мова

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Top
uk: Зверху

en: Add
uk: Додати

en: Format
uk: Формат

en: Text
uk: Текст

en: Paths
uk: Шляхи

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Bottom
uk: Знизу

en: Module
uk: Модуль

en: Revisions
uk: Редакції

en: Field type
uk: Тип поля

en: Fields
uk: Поля

en: User Interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Widget
uk: Віджет

en: Getting started
uk: Перед початком

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Goal
uk: Мета

en: Filters
uk: Фільтри

en: Sort Criteria
uk: Критерій впорядкування

en: Position
uk: Позиція

en: Close
uk: Закрити

en: Add User
uk: Додати користувача

en: Languages
uk: Мови

en: Selector
uk: Вибір

en: Extend
uk: Розширення

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: People
uk: Люди

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Theme settings
uk: Налаштування теми

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Translation language
uk: Мова перекладу

en: Save Configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Translation
uk: Переклад

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Add existing field
uk: Додати існуюче поле

en: More information
uk: Додаткові відомості

en: Auto
uk: Авто

en: Edit content
uk: Редагувати вміст

en: Add a new link
uk: Додати адресу

en: Module name
uk: Назва модуля

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Add new field
uk: Додати нове поле

en: About
uk: Про модуль

en: Default theme
uk: Базова тема

en: Configure Block
uk: Налаштувати блок

en: Translate
uk: Перекласти

en: Steps
uk: Кроки

en: Route
uk: Маршрут

en: Tour
uk: Тур

en: Optional information
uk: Додаткова інформація

en: Tips
uk: Підказки

en: Uses
uk: Використання

en: Tip
uk: Підказка

en: Field Settings
uk: Параметри поля

en: Notify user
uk: Сповістити користувача

en: Node translation
uk: Переклад матеріалу

en: Language name
uk: Назва мови

en: Select language
uk: Вибір мови

en: Content translation
uk: Переклад матеріалу

en: Edit button
uk: Змінити

en: Content Translation
uk: Переклад матеріалів

en: Block Region
uk: Область блоку

en: User language
uk: Мова користувача

en: Manage display
uk: Керувати відображенням

en: Custom display settings
uk: Власні налаштування відображення

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Custom blocks
uk: Власні блоки

en: Language direction
uk: Напрямок мови

en: Manage form display
uk: Керувати відображенням форми

en: User Picture
uk: Малюнок користувача

en: Auto start
uk: Автозапуск

en: Routes
uk: Маршрути

en: User interface translation
uk: Переклад інтерфейсу користувача

en: !tour_item of !total
uk: !tour_item з !total

en: End tour
uk: Кінець туру

en: Edit user account
uk: Редагувати обліковий запис користувача

en: Display modes
uk: Режими відображення

en: Viewing tours
uk: Перегляд турів

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
uk: Якщо на сторінці існує тур, на панелі інструментів активується кнопка <em>Тур</em>. Після клацання на кнопці з'явиться порада туру. Продовжити тур можна клацнувши на кнопці <em>Далі</em>. Для перегляду туру користувач має бути наділений повноваженням <em>Доступ до туру</em> та у браузері має бути увімкнений JavaScript

en: Creating tours
uk: Створення турів

en: Route Name
uk: Назва маршруту

en: Route Params
uk: Параметри маршруту

en: Param
uk: Параметр

en: Tour settings
uk: Налаштування туру

en: Route settings
uk: Налаштування маршруту

en: Tour tip
uk: Підказка туру

en: Textual tour tip
uk: Текстова підказка туру

en: Adding languages
uk: Додавання мов

en: tour
uk: тур

en: tours
uk: тури

en: Admin theme
uk: Адміністративна тема

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
uk: Також ця сторінка повідомляє про рівень перекладеності інтерфейсу сайту в кожній з налаштованих мов.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
uk: Модуль Тур (Tour) надає користувачам можливість ознайомитися з інтерфейсом сайту за допомогою спеціальних турів. Кожен тур містить декілька підказок, які звертають увагу на елементи інтерфейсу користувача, ознайомлюють користувача з документообігом або пояснюють основні концепції вебсайту. Додаткову інформацію дивіться в <a href=':tour'>онлайн-документації про модуль Тур (Tour)</a>.

en: @tour_item of @total
uk: @tour_item з @total

en: Editing languages
uk: Редагування мов

en: View edit page
uk: Сторінка редагування виду

en: Continuing on
uk: Продовження

en: Reordering languages
uk: Перешикування мов

en: Set a language as default
uk: Встановлення мови базовою

en: Modifying languages
uk: Дії з мовами

en: Choose the language you want to translate.
uk: Оберіть мову, з якої необхідно перекладати.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
uk: Введіть певне слово або речення, що потрібно перекласти, також можна ввести лише частину слова.

en: Filter the search
uk: Фільтрація результатів пошуку

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
uk: Можна здійснювати пошуку лише за неперекладеними рядками, якщо потрібно перекласти поки неперекладене. Якщо необхідно змінити наявні переклади, можна виконати пошук лише за перекладеними рядками.

en: Apply your search criteria
uk: Застосування критерію пошуку

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
uk: Для застосування вибраного критерію пошуку, натисніть кнопку <em>Фільтр</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
uk: В текстових полях правої колонки можна запропонувати свій власний варіант перекладу. Щоб виконати переклад якомога точніше спробуйте з'ясувати, в якому контексті буде застосовуватись текст.

en: Validate the translation
uk: Підтвердження перекладу

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
uk: Після завершення перекладів натисніть кнопку <em>Зберегти переклади</em>. Необхідно зберігати переклади щоразу після зміни сторінки або виконання нового пошуку.

en: Manage view settings
uk: Керувати налаштуваннями виду

en: View or edit the configuration.
uk: Перегляд або редагування конфігурації.

en: Displays in this view
uk: Відображення в цьому виді

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
uk: Відображення — це спосіб виведення результатів, наприклад, у вигляді сторінки або блоку. Вид може містити декілька відображень, які перелічені тут. Активне відображення підсвічене.

en: View administration
uk: Адміністрування видів

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
uk: Виконання адміністративних задач, куди входять додавання опису та створення копії. Доступні варіанти можна побачити натиснувши на кнопку.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
uk: Виберіть спосіб виведення результатів. Наприклад, оберіть <em>Вміст</em>, для виведення кожного елементу повністю, використовуючи налаштовані параметри відображення. Або виберіть <em>Поля</em>, за допомогою яких можна виводити лише певні поля кожного відібраного вмісту. Якщо встановити модулі і <em>розширити</em> основний функціонал Друпалу, можуть з'явитися додаткові формати.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
uk: Якщо цей вид використовує поля, вони будуть перелічені тут. Щоб налаштувати поле, натисніть на ньому.

en: Filter your view
uk: Фільтрація виду

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
uk: Для обмеження виведення результатів, додайте фільтри. Наприклад, для показу лише <em>опублікованого</em> вмісту, необхідно додати фільтр <em>Опубліковано</em> і вибрати <em>Так</em>.

en: Filter actions
uk: Дії з фільтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
uk: Додавання, перешикування або вилучення фільтрів.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
uk: Керуйте послідовністю виведення результатів. Натисніть на активному правилові впорядкування і налаштуйте його.

en: Sort actions
uk: Дії з впорядкуванням

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
uk: Додавання, перешикування та вилучення правил впорядкування.

en: Show a preview of the view output.
uk: Показати попередній перегляд виведення виду.

en: Tours
uk: Тури

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
uk: Тури ознайомлюють вас з документообігом або пояснюють роботу різноманітних сторінок користувацького інтерфейсу. Тури з посиланнями в цьому спискові вказують на цільові сторінки користувацького інтерфейсу; тури без посилань показуються на окремих сторінках (наприклад, при редагуванні виду за допомогою модуля Інтерфейс видів). Доступні тури:

en: Place Blocks
uk: Розміщення блоків

en: Access tours
uk: Доступ до турів

en: Block Layout
uk: Схема блоків

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
uk: На цій сторінці стає можливим перекласти користувацький інтерфейс або змінити наявні переклади. Якщо на сайті початково була встановлена лише англійська мова, тоді щоб скористатись цією сторінку, спочатку необхідно на сторінці <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Мови</a> додати іншу мову.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
uk: Виконані тут переклади будуть використовуватись у користувацькому інтерфейсі вашого сайту. Якщо необхідно використати їх на іншому сайті або змінити їх у зовнішньому редакторі перекладу, <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">вивантажте їх</a> у po-файл, а потім <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">імпортуйте їх</a>.

en: Take a tour of an administrative page.
uk: Пройти тур для адміністративних сторінок.

en: What are tours?
uk: Щр таке тури?

en: The core Tour module provides users with <em>tours</em>, which are guided tours of the administrative interface. Each tour starts on a particular administrative page, and consists of one or more <em>tips</em> that highlight elements of the page, guide you through a workflow, or explain key concepts. Users need <em>Access tour</em> permission to view tours, and JavaScript must be enabled in their browsers.
uk: Системний модуль Тур пропонує користувачам <em>тури</em>, які є екскурсіями по адміністративному інтерфейсу. Кожен тур починається на певній адміністративній сторінці, і складається з одного або декількох <em>підказок</em>, які виділяють окремі елементи сторінки, і ведуть вас по робочому процесу, або пояснюють ключові поняття. Для перегляду турів користувачі повинні мати повноваження <em>Доступ до турів</em>, і в браузері має бути увімкнений JavaScript.

en: Make sure that the core Tour module is installed, and that you have a role with the <em>Access tour</em> permission. Also, make sure that a toolbar module is installed (either the core Toolbar module or a contributed module replacement).
uk: Переконайтеся, що встановлений системний модуль Тур, і що у вас є роль з повноваженням <em>Доступ до турів</em>. За бажанням переконайтеся, що встановлено модуль, котрий створює панель інструментів (або системний модуль Панель інструментів, або внесений модуль, що його замінює).

en: Visit an administrative page that has a tour, such as the edit view page provided by the core Views UI module.
uk: Відвідайте адміністративну сторінку, на якій є тур, наприклад сторінку редагування перегляду, надану основним модулем ядра Інтерфейс видів.

en: Click the <em>Tour</em> button at the right end of the toolbar (left end for right-to-left languages). The first tip of the tour should appear.
uk: Клацніть кнопку <em>Тур</em> в правому кінці панелі інструментів (лівому кінці кінець для мов справа наліво). Має з'явитися перша підказка туру.

en: Click the <em>Next</em> button to advance to the next tip, and <em>End tour</em> at the end to close the tour.
uk: Клацніть кнопку <em>Далі</em> щоб перейти до наступної підказки або <em>Завершити тур</em> у кінці, щоб закрити тур.

en: Displays guided tours of the site interface.
uk: Відображає екскурсії по інтерфейсу сайту.

en: Taking tours of administrative pages
uk: Огляд адміністративних сторінок

en: Block Layout Page
uk: Сторінка схеми блоків

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
uk: Блоки  – це поля вмісту, відтворювані в певній частині або області вебсторінки, які можуть відображатися в областях (наприклад, нижній колонтитул або бічна панель) на сторінці.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
uk: Будь-який спеціальний або внесений блок можна додати до певної області, натиснувши кнопку Розмістити блок. Також натисканням цієї кнопки можна створити новий блок.

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
uk: Натиснувши кнопку "Налаштувати" можна продовжувати редагувати вміст блоку, розібратися з налаштуваннями видимості та навіть змінити розташування блоку в темі.

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
uk: Призначте або змініть область блоку, натиснувши тут. З’явиться спадний список з усіма областями. Можна розмістити один блок у декількох регіонах

en: If the Interface Translation module is installed, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
uk: Якщо встановлено модуль «Переклад інтерфейсу», на цій сторінці буде представлено огляд того, яку частину інтерфейсу сайту було перекладено для кожної налаштованої мови.

en: Depending on your site features, additional modules that you might want to install are:
uk: Залежно від функцій сайту, додаткові модулі, які можливо встановити
