Rules Essentials (8.x-1.0) - en to cy translation catalogue (17 entries)

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Edit
cy: Golygu

en: None
cy: Dim

en: Save
cy: Cadw

en: Path
cy: Llwybr

en: Component
cy: Cydran

en: Continue
cy: Parhau

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Clone
cy: Clôn

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Status report
cy: Adroddiad statws
