Rules Essentials (8.x-1.0) - en to hu translation catalogue (60 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: None
hu: Nincs

en: Save
hu: Mentés

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Path
hu: Útvonal

en: Event
hu: Esemény

en: Component
hu: Összetevő

en: Continue
hu: Folytatás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Add condition
hu: Feltétel hozzáadása

en: Add action
hu: Művelet hozzáadása

en: Conditions
hu: Feltételek

en: System
hu: Rendszer

en: Events
hu: Események

en: Clone
hu: Klónozás

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Rules
hu: Szabályok

en: Negate
hu: Negálás

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Rule
hu: Szabály

en: List position
hu: Listapozíció

en: Status report
hu: Állapotjelentés

en: Scheduled evaluation date
hu: Ütemezett kiértékelési dátum

en: Rules Scheduler
hu: <em>Rules Scheduler</em>

en: Add event
hu: Esemény hozzáadása

en: Delete a scheduled task
hu: Időzített feladat törlése

en: Scheduled date
hu: Időzítés dátuma

en: Scheduled date and time stamp
hu: Ütemezett dátum és időbélyeg

en: User provided identifier
hu: Felhasználó által megadott azonosító

en: ID to recognize this specific scheduled task
hu: Azonosító ami alapján ez a bizonyos ütemezett feladat felismerhető

en: Machine name: @name
hu: Programok által olvasható név: @name

en: - Choose -
hu: - Választás -

en: Delete scheduled tasks
hu: Időzített feladatok törlése

en: Reload form
hu: Űrlap újratöltése

en: Schedule component evaluation
hu: Ütemezett komponens kiértékelés

en: Rules scheduler
hu: Szabályidőzítő

en: Task identifier
hu: Feladatazonosító

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
hu: Legalább egy komponens vagy egy feladat azonosítót meg kell adni.

en: Delete tasks by component name
hu: Feladatok törlése komponensnév alapján

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
hu: Komponens kiválasztása, amelynek az összes időzített feladata törlendő.

en: Delete tasks
hu: Feladatok törlése

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
hu: Biztosan törölhető a következő feladat: %id?

en: Task %tid has been deleted.
hu: %tid feladat törlése megtörtént.

en: Scheduled Rules components
hu: <em>Scheduled Rules</em> összetevők

en: The internal ID of the scheduled component
hu: Az időzített komponens belső azonosítója

en: Component name
hu: Összetevő neve

en: The name of the component
hu: A komponens neve

en: Create media
hu: Média létrehozása

en: Matching text
hu: Szövegegyezés

en: The component %config does not exist.
hu: %config összetevő nem létezik

en: Window
hu: Ablak

[ctx: Plural]
en: Disabled
hu: Letiltva

[ctx: Plural]
en: Enabled
hu: Engedélyezve
