Rules Essentials (8.x-1.0) - en to tr translation catalogue (62 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: Save
tr: Kaydet

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Path
tr: Yol

en: Event
tr: Olay

en: Component
tr: Bileşen

en: Continue
tr: Devam et

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Add condition
tr: Koşul ekle

en: Add action
tr: Eylem ekle

en: Conditions
tr: Koşullar

en: System
tr: Sistem

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Clone
tr: Kopya

en: Operator
tr: İşletmen

en: Threshold
tr: Eşik

en: Rules
tr: Kurallar

en: Negate
tr: Reddet

en: User has been blocked
tr: Kullanıcı engellendi

en: User has been unblocked
tr: Kullanıcı engeli kaldırıldı

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Rule
tr: Kural

en: List position
tr: Liste konumu

en: Status report
tr: Durum raporu

en: Scheduled evaluation date
tr: Zamanlanan değerlendirme tarihi

en: Rules Scheduler
tr: Rules Zamanlayıcı

en: Add event
tr: Olay ekle

en: Delete a scheduled task
tr: Zamanlanmış bir görevi sil

en: Scheduled date
tr: Zamanlanmış tarih

en: Scheduled date and time stamp
tr: Zamanlanmış tarih ve zaman damgası

en: Machine name: @name
tr: Makine adı: @name

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: Delete scheduled tasks
tr: Zamanlanmış görevleri sil

en: Reload form
tr: Formu yeniden yükle

en: Schedule component evaluation
tr: Bileşen değerlendirme zamanlaması

en: Rules scheduler
tr: Rules zamanlayıcı

en: Task identifier
tr: Görev tanımlayıcısı

en: Delete tasks by component name
tr: Görevleri bileşen adıyla sil

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
tr: Tüm zamanlanmış görevleri silinecek bileşeni seçin.

en: Delete tasks
tr: Görevleri sil

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
tr: %config ile ilintili tüm zamanlanmış görevler silindi.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
tr: Zamanlanmış %id görevini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Task %tid has been deleted.
tr: %tid ID'li görev silindi.

en: Component %label has been scheduled.
tr: %label bileşen zamanlandı.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
tr: Zamanlanmış görevlerinin silineceği bileşen.

en: Scheduled Rules components
tr: Zamanlanmış Rules bileşenleri

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
tr: Zaman ve dönemsel görev temelinde çalıştırılan zamanlanmış Rules bileşenleri

en: The internal ID of the scheduled component
tr: Zamanlanmış bileşenin iç ID'si

en: Component name
tr: Bileşen adı

en: The name of the component
tr: Bileşenin adı

en: Matching text
tr: Eşlenen metin

en: The component %config does not exist.
tr: %config bileşeni yok.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
tr: Bu görevi tanımlayan bir dize. Bu görev, bu bileşen için aynı tanımlamayı kullanan diğer görevlerin yerini alacaktır.

[ctx: Plural]
en: Disabled
tr: Devre dışı

[ctx: Plural]
en: Enabled
tr: Etkin
