Rules Essentials (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (95 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Save
uk: Зберегти

en: Schedule
uk: Розклад

en: Path
uk: Шлях

en: Event
uk: Подія

en: Component
uk: Компонент

en: Continue
uk: Продовжити

en: Filter
uk: Фільтр

en: Add condition
uk: Додати умову

en: Add action
uk: Додати дію

en: Conditions
uk: Умови

en: System
uk: Система

en: Events
uk: Події

en: Clone
uk: Клонувати

en: Operator
uk: Оператор

en: Threshold
uk: Поріг

en: Rules
uk: Правила

en: Negate
uk: Інверсія

en: Tags: @tags
uk: Теги: @tags

en: User has been blocked
uk: Користувач заблокований

en: User has been unblocked
uk: Користувач розблокований

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Add component
uk: Додати компонент

en: Rule
uk: Правило

en: List position
uk: Позиція в списку

en: Status report
uk: Звіт про стан

en: Scheduled evaluation date
uk: Запланована дата виконання

en: Rules Scheduler
uk: Планувальник модуля Правила

en: Add event
uk: Додати подію

en: Delete a scheduled task
uk: Видалити заплановане завдання

en: Scheduled date
uk: Запланована дата

en: Scheduled date and time stamp
uk: Запланована дата і час

en: User provided identifier
uk: Ідентифікатор наданий користувачем

en: ID to recognize this specific scheduled task
uk: ID для визначення цього конкретного запланованого завдання

en: Machine name: @name
uk: Машинна назва: @type

en: - Choose -
uk: - Оберіть -

en: Delete scheduled tasks
uk: Видалення запланованих завдань

en: Reload form
uk: Оновити форму

en: Schedule component evaluation
uk: Визначення компоненту розкладу

en: Rules scheduler
uk: Планувальник правил

en: Task identifier
uk: Ідентифікатор завдання

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
uk: Необхідно вказати принаймні компонент або ідентифікатор завдання.

en: Delete tasks by component name
uk: Видалити завдання за назвою компонента

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
uk: Виберіть компонент для якого слід видалити всі заплановані завдання.

en: Delete tasks
uk: Видалити завдання

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
uk: Всі заплановані завдання, пов'язані з %config були успішно видалені.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити заплановане завдання %id?

en: Task %tid has been deleted.
uk: Завдання  %tid було успішно видалено.

en: Component %label has been scheduled.
uk: Компонент %label було успішно заплановано.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
uk: Компонент, для якого будуть видалено заплановані завдання.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
uk: Всі завдання, анотовані наданим ідентифікатором будуть видалені.

en: Scheduled Rules components
uk: Заплановані компоненти правил

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
uk: Заплановані компоненти правил, що виконуються за часом і кроном

en: The internal ID of the scheduled component
uk: Внутрішній ідентифікатор запланованої компоненти

en: Component name
uk: Назва компоненту

en: The name of the component
uk: Назва даного компоненту

en: Canceled.
uk: Скасовано.

en: Create media
uk: Створення медіа

en: Matching text
uk: Текст для порівняння

en: The component %config does not exist.
uk: Компоненту %config не існує.

en: Event name
uk: Назва події

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
uk: Рядок, що ідентифікує це завдання. Будь-яке завдання для цього компонента з таким сами ідентифікатором буде замінене..

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
uk: Зверніть увагу, що виконання компонентів запускається <em>кроном</em> – переконайтесь в належному налаштуванні крону перевіривши !status сайту. Точність запланованого часу залежить від налаштованого інтервалу запуску крону. Додаткову інформацію про планування виконання компонент дивіться у <a href='@url'>онлайн-документації</a>.

en: Window
uk: Вікно

en: The utilized component %config fails the integrity check.
uk: Використана компонента %config не пройшла перевірку цілісності.

[ctx: Plural]
en: Disabled
uk: Вимкнені

[ctx: Plural]
en: Enabled
uk: Увімкнені

en: Reaction Rule
uk: Правило реагування

en: Reaction rule %label has been updated.
uk: Правило реагування %label було успішно видалено.

en: Copy of @name
uk: Копія @name

en: Edit reaction rule "@label"
uk: Редагувати правило реагування "@label"

en: The comparison operator. One of 'contains', 'starts', 'ends', or 'regex'. Defaults to 'contains'.
uk: Оператор порівняння. Один із 'contains', 'starts', 'ends', чи 'regex'. Базово це 'contains'.

en: Rules Component
uk: Компонент правил

en: Components are stand-alone sets of Rules configuration that can be used by Rules and other modules on your site. Components are for example useful if you want to use the same conditions, actions or rules in multiple places, or call them from your custom module. You may also export each component separately. See the <a href=":documentation">online documentation</a> for more information about how to use components.
uk: Компоненти — це окремі набори конфігурації правил, які можуть використовуватися правилами та іншими модулями на сайті. Компоненти, наприклад, корисні, якщо необхідно використовувати однакові умови, дії чи правила в кількох місцях або викликати їх зі свого спеціального модуля.Також можливо експортувати кожен компонент окремо. Перегляньте <a href=":documentation">онлайн-документацію</a> , щоб дізнатися більше про те, як використовувати компоненти.

en: Filter by component name, machine name, description, or tag
uk: Фільтрувати за назвою компонента, машинною назвою, описом або тегом

en: Enter a part of the component name, machine name, description, or tag to filter by.
uk: Введіть частину назви компонента, машинну назву, опис або тег для фільтрації.

en: No rules components have been defined.
uk: Компоненти правил не визначено.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href=":components">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href=":documentation">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
uk: Правила реакції, наведені нижче, реагують на вибрані події на сайті. Кожне правило реакції може запускати будь-яку кількість <em>дій</em> і може мати будь-яку кількість <em>умов</em>, які мають бути виконані для виконання дій. Також можна налаштувати <a href=":components">компоненти</a> – окремі набори конфігурації правил, які можна використовувати в правилах та інших частинах сайту. Перегляньте <a href=":documentation">онлайн-документацію</a> , щоб дізнатися, як використовувати правила.

en: Filter by rule name, machine name, event, description, or tag
uk: Фільтрувати за назвою правила, машинною назвою, подією, описом або тегом

en: Enter a part of the rule name, machine name, event, description, or tag to filter by.
uk: Введіть частину назви правила, машинної назви, події, опису або тегу для фільтрації.

en: There are no enabled @label.
uk: Немає ввімкнених @label.

en: There are no disabled @label.
uk: Немає вимкнених @label.

en: Parameters: <none>
uk: Параметри:<none>

en: Parameters: @name-value
uk: Параметри: @name-value

en: %label evaluated to %result.
uk: %label виконано з результатом %result.

en: Evaluating conditions of rule %label.
uk: Виконання умов для правила %label.

en: Rule %label fires.
uk: Правило %label вступає в дію.

en: Rule %label has fired.
uk: Правило %label вступило в дію.
