Trance (8.x-1.1) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: Custom
id: Tersuai

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
id: @type: menghapus %title revisi %revision.

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: Revision timestamp
id: Revisi timestamp

en: The time that the current revision was created.
id: Waktu dimana revisi terbaru dibuat.

en: The user ID of the author of the current revision.
id: ID pengguna penulis dari revisi saat ini.

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Revert to earlier revision of a translation
id: Kembali ke revisi terjemahan sebelumnya

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: @label revision
id: Revisi @label
