Transaction (8.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Transactions
pt: Transacções

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Types
pt: Tipos

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: n/a
pt: não disponível

en: Continue
pt: Continuar

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Todos

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Authored by
pt: Criado por

en: Details
pt: Detalhes

en: Amount
pt: Quantia

en: Other
pt: Outro

en: Operation
pt: Operação

en: Authored on
pt: Criado em

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Generic
pt: Genérico

en: Balance
pt: Saldo

en: Execute
pt: Executar

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Transaction type
pt: Tipo de transição

en: Properties
pt: Propriedades

en: Bundles
pt: Pacotes

en: Created by
pt: Criado por

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Inválido o nome de máquina legível. Digite um nome diferente de %invalid.

en: Bundle ID
pt: ID do pacote

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
pt: O nome de máquina já está em uso. Tem de ser único.

en: Result message
pt: Mensagem de resultado

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de sistema contendo apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: The user ID of the author.
pt: O ID do utilizador do autor.

en: - Create -
pt: - Criar -
