Transaction (8.x-1.0-alpha4) - en to hu translation catalogue (51 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: List
hu: Lista

en: Description
hu: Leírás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Types
hu: Típusok

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: n/a
hu: n. a.

en: Continue
hu: Folytatás

en: Options
hu: Lehetőségek

en: All
hu: Mind

en: Log message
hu: Üzenet

en: Authored by
hu: Szerző

en: Details
hu: Részletek

en: Amount
hu: Összeg

en: Operation
hu: Művelet

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Undefined
hu: Meghatározatlan

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Generic
hu: Általános

en: Transaction
hu: Tranzakció

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Detail
hu: Részletek

en: Execute
hu: Végrehajt

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Transaction type
hu: Tranzakciótípus

en: Create transaction
hu: Tranzakció létrehozása

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Created by
hu: Létrehozta

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: transactions
hu: tranzakciók

en: transaction
hu: tranzakció

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
hu: %invalid érvénytelen programok által használt név.

en: Bundle ID
hu: Mezőköteg azonosítója

en: Force saving immediately
hu: Késedelem nélküli mentés kikényszerítése

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
hu: Általában a mentés csak a kiértékelés végén történik meg, így a többszörös mentéseket egyszerre lehet végrehajtani. Ha ez be van állítva, a mentés azonnal megtörténik.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
hu: Ez a programok által használt név már használatban van, ezért másikat kell választani.

en: Result message
hu: Eredmény üzenete

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
hu: Betűket, számokat és aláhúzásjeleket tartalmazó gép által olvasható egyedi név.

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: The user ID of the author.
hu: A szerző felhasználói azonosítója.

en: - Create -
hu: – Létrehozás –

en: Target entity type ID
hu: Cél entitástípus azonosítója
