Transaction (8.x-1.0-beta1) - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Transactions
hi: लेनदेन

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Edit
hi: संपादित करें

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Types
hi: प्रकार

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Options
hi: विकल्प

en: All
hi: सभी

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Operation
hi: काम

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Bundles
hi: बंडल

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
hi: मशीन पठनीय नाम पहले से प्रयोग में है. यह अद्वितीय होना चाहिए.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
hi: एक अद्वितीय मशीन पठनीय नाम अक्षर, संख्या और रेखांकित युक्त.

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार
