Transaction (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (40 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Transactions
it: Transazioni

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Types
it: Tipi

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: n/a
it: n/d

en: Continue
it: Continua

en: Options
it: Opzioni

en: All
it: Tutti

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Authored by
it: Creato da

en: Details
it: Dettagli

en: Amount
it: Importo

en: Operation
it: Operazione

en: Authored on
it: Creato il

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Undefined
it: Non definito

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Transaction
it: Transazione

en: Balance
it: Saldo

en: Execute
it: Esegui

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Properties
it: Proprietà

en: Bundles
it: Bundle

en: Created by
it: Creato da

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Bundle ID
it: ID del bundle

en: Force saving immediately
it: Forzare salvataggio immediato

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
it: Normalmente il salvataggio avviene alla fine della valutazione delle azioni, in modo che salvataggi multipli possano essere accorpati. Se si imposta questa opzione, il salvataggio verrà eseguito immediatamente.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
it: Il nome ad uso interno è già utilizzato. Deve invece essere univoco.

en: Result message
it: Messaggio abbinato al risultato

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
it: Un nome ad uso interno composto esclusivamente da lettere, numeri e underscore (_).

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target
