Transaction (8.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Transactions
uk: Трансакції

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Edit
uk: Редагувати

en: - None -
uk: - Немає -

en: Types
uk: Типи

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: View
uk: Перегляд

en: n/a
uk: н/д

en: Continue
uk: Продовжити

en: Options
uk: Опції

en: All
uk: Все

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: Authored by
uk: Автор

en: Details
uk: Подробиці

en: Amount
uk: Величина

en: Operation
uk: Дія

en: Authored on
uk: Створено

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Undefined
uk: Невизначено

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Generic
uk: Загальне

en: Transaction
uk: Транзакція

en: Balance
uk: Баланс

en: Detail
uk: Подробиці

en: Execute
uk: Виконати

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Transaction type
uk: Тип транзакції

en: Create transaction
uk: Створити операцію

en: Properties
uk: Властивості

en: Bundles
uk: Пакети

en: Created by
uk: Створив(ла)

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: transaction
uk: операція

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
uk: Неприпустима машино-читабельна назва. Введіть назву, що відрізняється від %invalid.

en: Bundle ID
uk: ID пакета

en: Force saving immediately
uk: Виконувати негайний запис

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
uk: Зазвичай запис відкладається до завершення виконання, щоб об’єднати кілька записів в один. Якщо встановлено, запис буде виконуватись одразу.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
uk: Ця машино-читабельна назва вже використовується. Вкажіть іншу.

en: Result message
uk: Повідомлення про результат

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
uk: Унікальна машино-читабельна назва може містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення.

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: Option value
uk: Значення варіанту

en: The user ID of the author.
uk: Ідентифікатор користувача, що є автором.

en: - Create -
uk: - Створити -

en: Target entity type ID
uk: Ідентифікатор типу цільової сутності
