Transaction (8.x-1.0-rc1) - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Transactions
ja: トランザクション

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: - None -
ja: - なし -

en: Types
ja: タイプ

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: n/a
ja: 利用不可

en: Continue
ja: 継続

en: Options
ja: オプション

en: All
ja: すべて

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Details
ja: 詳細

en: Amount
ja: 量

en: Operation
ja: 操作

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Undefined
ja: 未定義

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Balance
ja: 残高

en: Detail
ja: 詳細

en: Execute
ja: 実行

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Properties
ja: プロパティー

en: Bundles
ja: バンドル

en: Created by
ja: 作成者

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Bundle ID
ja: バンドル ID

en: Force saving immediately
ja: 強制的に即時保存

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
ja: 通常、保存は処理の最後まで行われませんので、複数の保存が一度になされます。このオプションを有効にすると、強制的にすぐ保存するようになります。

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ja: このシステム内部名称は既に利用されています。固有の名前を指定してください。

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称。半角英数字とアンダースコアにより構成されます。

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: The user ID of the author.
ja: 作成者のユーザーID。

en: - Create -
ja: - 作成-
