Transform API (1.0.0-rc12) - en to fa translation catalogue (66 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: List
fa: سجل

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: تدوین

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: واصلی

en: Parent
fa: والد

en: Category
fa: دسته

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: میدان

en: Label
fa: برچسب

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Region
fa: ناحیه

en: Menu
fa: قائم

en: ID
fa: هویت

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Include
fa: پیوست

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Block
fa: قالبک

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Filter
fa: صافی

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: System
fa: سیستم

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Hidden
fa: پنهان

en: Configure block
fa: پیکربندی قالبک

en: Language switcher
fa: تغییردهنده زبان

en: Block description
fa: توضیحات قالبک

en: Blocks
fa: قالبک‌ها

en: Save blocks
fa: ذخیره قالبک‌ها

en: The block settings have been updated.
fa: تنظیمات قالبک به‌روز شد.

en: Save block
fa: ذخیره‌ی قالبک

en: The block configuration has been saved.
fa: پیکربندی قالبک ذخیره شد.

en: Menus
fa: قائمها

en: Language code
fa: کد زبان

en: Web services
fa: سرویس‌های وب

en: Boolean
fa: منطقی

en: (No subject)
fa: (بدون موضوع)

en: Language name
fa: نام زبان

en: No blocks in this region
fa: هیچ قالبکی در این ناحیه نیست

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Language switcher (@type)
fa: تغییر دهنده زبان (@type)

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Format settings:
fa: تنظیمات ورقهت:

en: Link image to
fa: تصویرا را واصلی بده

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Linked to content
fa: واصلی شده به محتوا

en: Linked to file
fa: واصلی شده به فایل

en: Weight for @block block
fa: وزن قالبک @block

en: Region for @block block
fa: ناحیه برای قالبک @block

en: Nothing
fa: هیچ

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: یک نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین. فقط می‌تواند شامل حروف کوچک انگلیسی، اعداد و زیر خط (_) باشد.

en: Label display for @title
fa: نمای برچسب برای @title

en: Formatter for @title
fa: قالب‌بند %title

en: Broken/Missing
fa: شکسته/مفقود

en: Display in native language
fa: نمایش در زبان محلی
