Transform API (2.1.0) - en to id translation catalogue (122 entries)

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: List
id: Daftar

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: The title of the block as shown to the user.
id: Judul blok seperti yang ditampilkan kepada pengguna.

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Region
id: Wilayah

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Include
id: Termasuk

en: Date format
id: Format tanggal

en: Block
id: Blok

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Original image
id: Gambar asli

en: Plain text
id: Teks biasa

en: System
id: Sistem

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Basic
id: Dasar

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Show
id: Tampilkan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Entity
id: Entitas

en: characters
id: karakter

en: Language switcher
id: Pengalih bahasa

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Blocks
id: Blok

en: Save blocks
id: Simpan blok

en: The block settings have been updated.
id: Pengaturan blok sudah diperbarui.

en: Save block
id: Simpan blok

en: The block configuration has been saved.
id: Konfigurasi blok sudah disimpan.

en: Menus
id: Menu

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Web services
id: Layanan web

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Comma
id: Koma

en: (No subject)
id: (Tanpa subyek)

en: Language name
id: Nama bahasa

en: No blocks in this region
id: Tidak ada blok di region ini

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Status message
id: Pesan status

en: Summary or trimmed
id: Ringkasan atau dipangkas

en: Language switcher (@type)
id: Pengalih bahasa (@type)

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Remove block
id: Hapus blok

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: Display with prefix and suffix.
id: Tampilkan dengan awalan dan akhiran.

en: Format settings:
id: Pengaturan format:

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Image style: @style
id: Gaya gambar: @style

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Linked to file
id: Ditautkan ke berkas

en: Weight for @block block
id: Bobot blok @block

en: Region for @block block
id: Wilayah untuk blok @block

en: Nothing
id: Tidak ada

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Label display for @title
id: Tampilan nama untuk @title

en: Formatter for @title
id: Pengformat untuk @title

en: Absolute URL
id: URL absolut

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Integer value
id: Nilai Integer

en: Thin space
id: Ruang tipis

en: Place block
id: Tempatkan block

en: Select the region where this block should be displayed.
id: Pilih region di mana block ini akan ditampilkan.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
id: Pilih format untuk menampilkan tanggal. Pastikan untuk menetapkan format yang sesuai untuk bidang, misalnya menghilangkan waktu untuk bidang yang hanya memiliki tanggal.

en: Float value
id: Nilai float

en: Filter by block name
id: Filter berdasarkan nama blok

en: Enter a part of the block name to filter by.
id: Masukkan bagian dari nama blok yang akan difilter.

en: Saved the %label @entity-type.
id: Menyimpan %label @entity-type.

en: Comment list
id: Daftar komentar

en: Show for the listed pages
id: Tampilkan untuk halaman yang tercantum

en: Hide for the listed pages
id: Sembunyikan untuk halaman yang tercantum

en: Display prefix and suffix
id: Tampilkan awalan dan akhiran

en: Menu levels
id: Level menu

en: Text (formatted)
id: Teks (diformat)

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
id: Blok ini rusak atau hilang. Anda mungkin kehilangan konten atau Anda perlu mengaktifkan modul aslinya.

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang

en: Layout Builder
id: Pembuat Tata Letak

en: Configure Image Styles
id: Mengonfigurasi Gaya Gambar

en: Display in native language
id: Tampilkan dalam bahasa induk

en: Displayed in native language
id: Ditampilkan dalam bahasa asli

en: Trimmed limit
id: Batas pemotongan

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
id: Jika ringkasan tidak diatur, bidang %label yang dipangkas akan berakhir pada kalimat penuh terakhir sebelum batas karakter ini.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
id: Batas pemotongan: @trim_length karakter

en: Time zone: @timezone
id: Zona waktu: @timezone

en: Time zone override
id: Penggantian zona waktu

en: The time zone selected here will always be used
id: Zona waktu yang dipilih di sini akan selalu digunakan

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
id: Tempatkan blok <span class="visually-hidden">pada tempat %region</span>

en: No blocks available.
id: Tidak ada blok yang tersedia.

[ctx: decimal places]
en: Scale
id: Skala

en: Expand all menu links
id: Luaskan semua link menu

en: Date separator
id: Pemisah tanggal

en: The string to separate the start and end dates
id: String untuk memisahkan tanggal mulai dan berakhir

en: Separator: %separator
id: Pemisah: %separator

en: @label (disabled)
id: @label (dinonaktifkan)

en: Initial visibility level
id: Tingkat visibilitas awal

en: Number of levels to display
id: Jumlah level yang akan ditampilkan

en: This maximum number includes the initial level.
id: Jumlah maksimum ini termasuk level awal.

en: @entity being viewed
id: @entity sedang dilihat

en: Content block
id: Blok konten

en: The "%plugin_id" was not found
id: "%plugin_id" tidak ditemukan
