Transform API (2.1.2) - en to ro translation catalogue (122 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Pages
ro: Pagini

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: List
ro: Listă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: The title of the block as shown to the user.
ro: Titlul blocului, așa cum apare utilizatorului.

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Parent
ro: Părinte

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Default
ro: Implicit

en: Views
ro: Vizualizări

en: View
ro: Afișează

en: Region
ro: Regiune

en: Menu
ro: Meniu

en: Configure
ro: Configurează

en: Date format
ro: Format dată

en: Block
ro: Bloc

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Filter
ro: Filtru

en: Original image
ro: Imaginea originală

en: Mode
ro: Mod

en: Plain text
ro: Text simplu

en: System
ro: Sistem

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Basic
ro: Simplu

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Show
ro: Arată

en: Messages
ro: Mesaje

en: Configure block
ro: Configurați blocul

en: Entity
ro: Entitate

en: characters
ro: caractere

en: Language switcher
ro: Comutator limbi

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Save blocks
ro: Salvează blocuri

en: The block settings have been updated.
ro: Opțiunile blocului au fost actualizate.

en: Save block
ro: Salvați blocul

en: The block configuration has been saved.
ro: Configurația blocului a fost salvată.

en: Menus
ro: Meniuri

en: Relative
ro: Relativă

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Space
ro: spațiu

en: Web services
ro: Servicii web

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Comma
ro: virgulă

en: (No subject)
ro: (Fără subiect)

en: Language name
ro: Nume Limbaj

en: No blocks in this region
ro: Nu sunt blocuri în această regiune

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: Summary or trimmed
ro: Sumar sau tăiat

en: Language switcher (@type)
ro: Comutator de limbi(@type)

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Remove block
ro: Eliminați blocul

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

en: Display with prefix and suffix.
ro: Afișează cu sufix și prefix

en: Format settings:
ro: Setări format:

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Image style: @style
ro: Stil imagine: @style

en: Linked to content
ro: Legat de conținut

en: Linked to file
ro: Legat de fișier

en: Weight for @block block
ro: Greutatea blocului @block

en: Region for @block block
ro: Regiunea blocului @block

en: Nothing
ro: Nimic

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume citibil-mașină unic. Poate conține doar litere minuscule, numere și liniuțe de subliniere.

en: Label display for @title
ro: Eticheta de afișare pentru @title

en: Formatter for @title
ro: Format pentru @title

en: Absolute URL
ro: URL absolut

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Integer value
ro: Valoare întreagă

en: Thin space
ro: Spațiu îngust

en: Place block
ro: Plasează bloc

en: Select the region where this block should be displayed.
ro: Selectați regiunea unde doriți afișarea blocului

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ro: Alegeți un format pentru afișarea datei. Fi-ți sigur că setați un format corespunzător pentru câmp, de ex. omiteți timpul pentru un câmp care are doar o dată.

en: Float value
ro: Valoare virgulă mobilă

en: Filter by block name
ro: Filtrare după numele blocului

en: Enter a part of the block name to filter by.
ro: Introduceți o parte a numelui blocului după care să se facă filtrarea.

en: Saved the %label @entity-type.
ro: %label @entity-type salvat.

en: Comment list
ro: Listă de comentarii

en: Show for the listed pages
ro: Afișați pentru paginile enumerate

en: Hide for the listed pages
ro: Ascundeți pentru paginile enumerate

en: Display prefix and suffix
ro: Afișează prefix și sufix

en: Menu levels
ro: Nivelele meniului

en: Text (formatted)
ro: Text (formatat)

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
ro: Acest bloc este deteriorat sau lipsește. Probabil că aveți conținut lipsă sau aveți nevoie să activați modulul original.

en: Broken/Missing
ro: Deteriorat/Lipsă

en: Configure Image Styles
ro: Configurare Stiluri de Imagine

en: Display in native language
ro: Afișează în limba nativă

en: Displayed in native language
ro: Afișat în limba nativă

en: Trimmed limit
ro: Limita tăierii

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
ro: Dacă nu este setat sumarul, câmpul %label tăiat se va sfârși la ultima propoziție întreagă înaintea acestei limite de caractere.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ro: Limita tăierii: @trim_length caractere

en: Time zone: @timezone
ro: Fus orar: @timezone

en: Time zone override
ro: Suprascrierea fusului orar

en: The time zone selected here will always be used
ro: Fusul orar selectat aici va fi folosit peste tot

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
ro: Plasează blocul <span class="visually-hidden">în regiunea %region</span>

en: No blocks available.
ro: Niciun bloc disponibil.

[ctx: decimal places]
en: Scale
ro: Scală

en: Date separator
ro: Separator dată

en: The string to separate the start and end dates
ro: Șirul care separă datele de început și de încheiere.

en: @label (disabled)
ro: @label (dezactivat)

en: Initial visibility level
ro: Nivel de vizibilitate inițial

en: Number of levels to display
ro: Numărul de nivele de afișat

en: This maximum number includes the initial level.
ro: Acest număr maxim include nivelul inițial.
