Travel profile (8.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (55 entries)

en: Body
de: Textkörper

en: Cost
de: Kosten

en: Search
de: Suche

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Image
de: Bild

en: Settings
de: Einstellungen

en: Help
de: Hilfe

en: Core
de: Kernsystem

en: Teaser
de: Anrisstext

en: Content Types
de: Inhaltstypen

en: Page title
de: Seitentitel

en: Site
de: Website

en: Header
de: Kopfzeile

en: Footer
de: Fußzeile

en: Price
de: Preis

en: Desc
de: Absteigend

en: User login
de: Benutzeranmeldung

en: Leaderboard
de: Rangliste

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Sort by
de: Sortieren nach

en: Photo
de: Foto

en: Apply
de: Anwenden

en: Blocks
de: Blöcke

en: Services
de: Dienste

en: Web services
de: Web-Dienste

en: Rating
de: Bewertung

en: Primary tabs
de: Primäre Reiter

en: Secondary tabs
de: Sekundäre Reiter

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Secondary
de: Zweites

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Main content
de: Hauptinhalt

en: Page top
de: Seitenanfang

en: Page bottom
de: Fußzeile

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Sidebar first
de: Erste Seitenleiste

en: Advantages
de: Vorteile

en: User menu
de: Benutzermenü

en: Exported content
de: Exportierter Inhalt

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Menu Bar
de: Menüleiste

en: Highlighted
de: Hervorgehoben

en: Sidebar second
de: Zweite Seitenleiste

en: Tertiary
de: Drittes

en: Footer menu
de: Footer-Menü

en: Asc
de: Aufsteigend

en: An <em>Image</em> file is a still visual.
de: Eine <em>Bild</em>datei ist ein Standbild.

en: Site branding
de: Branding der Website

en: Contact us
de: Kontaktieren Sie uns

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: Basic block
de: Normaler Block

en: A basic block contains a title and a body.
de: Ein normaler Block enthält einen Titel und einen Textkörper.

en: Provides core components required by other features.
de: Enthält Core-Komponenten, die für andere Features erforderlich sind.

en: Provides site components.
de: Stellt Standortkomponenten zur Verfügung.

en: Latest Posts
de: Letzter Beitrag
