Travel profile (8.x-1.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (51 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: Cost
tr: Maliyet

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Help
tr: Yardım

en: Core
tr: Çekirdek

en: Teaser
tr: Özet

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Price
tr: Fiyat

en: Desc
tr: Azalan

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Tools
tr: Araçlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Token
tr: Simge

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Web services
tr: Web hizmetleri

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Clients
tr: İstemciler

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Secondary
tr: İkincil

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: User menu
tr: Kullanıcı menüsü

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Aside
tr: Hariç

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Site branding
tr: Site markası

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.
