Trinion Books (1.0.4) - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Item
fr: Élément

en: Payer
fr: Débiteur

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: File
fr: Fichier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Number
fr: Nombre

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Default
fr: Par défaut

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Items
fr: Éléments

en: Price
fr: Prix

en: Income
fr: Revenus

en: Customer
fr: Client

en: Customer Name
fr: Nom de client

en: State
fr: État

en: Send
fr: Envoyer

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoices
fr: Factures

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Payment
fr: Paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: SKU
fr: Référence

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Paid
fr: Payant

en: Approved
fr: Approuvé

en: Unit
fr: Unité

en: Units
fr: Unités

en: Cart
fr: Panier

en: Coupon
fr: Bon de réduction

en: Discount
fr: Remise

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Apply
fr: Appliquer

en: Prices
fr: Tarifs

en: Organization
fr: Organisation

en: Offset
fr: Décalage

en: Account
fr: Compte

en: Cash
fr: Encaisser

en: Shipments
fr: Expéditions

en: VAT
fr: TVA

en: Expense
fr: Dépense

en: Payment terms
fr: Termes de paiement

en: Organizations
fr: Organisations

en: Total tax
fr: Taxe totale

en: Receiver
fr: Destinataire

en: Bank
fr: Banque

en: Discount amount
fr: Montant de la remise

en: Total discount
fr: Montant total de la remise

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Tax %
fr: % de Taxe

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Bill
fr: Loi

en: Shipment
fr: Envoi

en: Send Invoice
fr: Envoyer la facture

en: Exposed
fr: Exposé

en: Shipped
fr: Expedié

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Delivery address
fr: Adresse de livraison

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Delivery method
fr: Méthode de livraison

en: Node operations bulk form
fr: Formulaire des opérations en masse sur les nœuds

en: Digital goods
fr: Produits numériques

en: Print template
fr: Gabarit d'impression
