Tripal (4.0.0-alpha3) - en to hu translation catalogue (155 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: yes
hu: igen

en: Actions
hu: Műveletek

en: Confirm
hu: Megerősít

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Priority
hu: Fontosság

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Help Text
hu: Súgó szöveg

en: Version
hu: Verzió

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Test
hu: Teszt

en: Weight
hu: Súly

en: Synonyms
hu: Szinonimák

en: Required
hu: Szükséges

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Back
hu: Vissza

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Content Types
hu: Tartalomtípusok

en: Rename
hu: Átnevezés

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Files
hu: Fájlok

en: no
hu: nem

en: Created
hu: Létrehozva

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: Page
hu: Oldal

en: Database
hu: Adatbázis

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Term
hu: Kifejezés

en: Term ID
hu: Kifejezésazonosító

en: Fields
hu: Mezők

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Authored by
hu: Szerző

en: Details
hu: Részletek

en: State
hu: Állapot

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Desc
hu: Csökk

en: Jobs
hu: Munkák

en: Example
hu: Példa

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Targets
hu: Célok

en: Users
hu: Felhasználók

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Clone
hu: Klónozás

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Set default
hu: Alapértelmezés beállítása

en: Expiration Date
hu: Lejárat dátuma

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Authoring information
hu: Szerzői információk

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: unlimited
hu: korlátlan

en: Production
hu: Termelés

en: Start Time
hu: Kezdés ideje

en: End Time
hu: Befejezés ideje

en: Changed
hu: Módosítva

en: Reverse
hu: Fordított

en: Relationships
hu: Kapcsolatok

en: Delete File
hu: Fájl törlése

en: Run
hu: Futás

en: Analysis
hu: Elemzés

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Authors
hu: Szerzők

en: Publish
hu: Közzététel

en: Unpublish
hu: Elrejtés

en: Layouts
hu: Elrendezések

en: Cancel link
hu: Mégsem hivatkozás

en: Offset
hu: Eltolás

en: Logo Type
hu: Logó típusa

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Locked
hu: Zárolt

en: About
hu: Leírás

en: Drop
hu: Eldobás

en: Cardinality
hu: Számosság

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Number of results
hu: Találatok száma

en: Done.
hu: Kész.

en: Registration
hu: Regisztráció

en: Start Year
hu: Kezdőév

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: In progress
hu: Folyamatban

en: Data Source
hu: Adatforrás

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Relationship Type
hu: Kapcsolat típusa

en: Callback
hu: Visszahívás

en: Search String
hu: Karaktersorozat keresése

en: Experimental
hu: Kísérleti

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: - All -
hu: – Mind –

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Field prefix
hu: Mező előtag

en: Field suffix
hu: Mező utótag

en: Delete Configuration
hu: Beállítások törlése

en: Progress
hu: Feldolgozottság

en: Hide if empty
hu: Elrejtés, ha üres

en: SQL Query
hu: SQL-lekérdezés

en: Vocabulary Name
hu: Szótárnév

en: Download File
hu: Fájl letöltése

en: Remote URL
hu: Távoli webcím

en: Submitter
hu: Beküldő

en: Thousand marker
hu: Ezres elválasztó

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: The field name.
hu: A mező neve.

en: Third party settings
hu: Külső modulok beállításai

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
hu: Az automatikus kiegészítés ajánlási módjának kiválasztása. Megjegyzendő, hogy a <em>Tartalmazza</em> lehetőség kiválasztása teljesítményproblémákat okozhat a több ezer entitással rendelkező webhelyeken.

en: Last saved
hu: Utoljára mentve

en: Not saved yet
hu: Nem volt még mentve

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: No placeholder
hu: Nincs helykitöltő

en: Autocomplete matching: @match_operator
hu: Automatikus kiegészítés találat: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: The username of the content author.
hu: A tartalom szerzőjének felhasználóneve.

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size

en: Table Columns
hu: Táblázatoszlopok

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
hu: Javaslatlista elemszáma. „0” használatával a megjelenítési korlát megszüntethető.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
hu: Automatikusan kiegészített javaslatlista mérete: @size
