Tripal (4.0.0-alpha3) - en to is translation catalogue (84 entries)

en: Title
is: Titill

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Development
is: Þróun

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: yes
is: já

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Priority
is: Forgangur

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Help Text
is: Hjálpartexti

en: Version
is: Útgáfa

en: Edit
is: Breyta

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Test
is: Prófa

en: Weight
is: Vægi

en: Synonyms
is: Samheiti

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Import
is: Flytja inn

en: Back
is: Til baka

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Refresh
is: Endurnýja

en: Region
is: Svæði

en: Display
is: Sýna

en: ID
is: Kenni

en: User
is: Notandi

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: no
is: nei

en: Created
is: Stofnað

en: Delete Table
is: Eyða töflu

en: Edit Table
is: Breyta töflu

en: Page
is: Síða

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Term
is: Hugtak

en: Synonym name
is: Nafn samheitis

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Authored by
is: Höfundur

en: Details
is: Nánar

en: State
is: Fylki

en: Users
is: Notendur

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Clone
is: Klóna

en: Arguments
is: Rök

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Relationships
is: Tengsl

en: Apply
is: Virkja

en: Authors
is: Höfundar

en: About
is: Um

en: - Select -
is: - Velja -

en: Start Year
is: Upphafsár

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Publishing status
is: Birtingarstaða

en: Hide if empty
is: Fela ef tómt

en: SQL Query
is: SQL fyrirspurn

en: Last saved
is: Síðast vistað

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
is: Fjöldi uppástungna sem verða birtar.
    Notaðu <em>0> til að fjarlæga takmörkunina.
