Tripal (4.0.0-alpha3) - en to it translation catalogue (124 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: yes
it: sì

en: Actions
it: Azioni

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Priority
it: Priorità

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Required
it: Obbligatorio

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Display
it: Visualizzazione

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Page
it: Pagina

en: URL alias
it: Alias URL

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: Authored by
it: Creato da

en: Details
it: Dettagli

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Desc
it: Disc

en: Example
it: Esempio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Users
it: Utenti

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Clone
it: Clona

en: Arguments
it: Parametri

en: Set default
it: Imposta come predefinito

en: Expiration Date
it: Data scadenza

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: unlimited
it: illimitati

en: Production
it: Produzione

en: Changed
it: Modificato

en: Reverse
it: Inverti

en: Relationships
it: Relazioni

en: Delete File
it: Elimina file

en: Analysis
it: Analisi

en: Apply
it: Applica

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Cancel link
it: Link annulla

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: About
it: Informazioni

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Number of results
it: Numero di risultati

en: Registration
it: Registrazione

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Data Source
it: Sorgente dati

en: Relationship Type
it: Tipo di relazione

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: SQL Query
it: Query SQL

en: Submitter
it: Autore

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

en: Master
it: Principale

en: The field name.
it: Il nome del campo.

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
it: Selezionare il metodo usato per recuperare i suggerimenti di autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può provocare problemi di prestazioni su siti con migliaia di entità.

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: No placeholder
it: Nessun segnaposto

en: Autocomplete matching: @match_operator
it: Corrispondenza autocompletamento: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
