Tripal (4.0.0-alpha3) - en to pl translation catalogue (144 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Development
pl: Dla deweloperów

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: yes
pl: tak

en: Actions
pl: Akcje

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: more
pl: więcej

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Priority
pl: Priorytet

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Help Text
pl: Tekst pomocy

en: Version
pl: Wersja

en: Edit
pl: Edytuj

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: Weight
pl: Waga

en: Synonyms
pl: Synonimy

en: Required
pl: Wymagane

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Import
pl: Importuj

en: Back
pl: Wstecz

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Default
pl: Domyślny

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Add
pl: Dodaj

en: View
pl: Widok

en: Vocabularies
pl: Słowniki

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Content Types
pl: Typy zawartości

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: User
pl: Użytkownik

en: Files
pl: Pliki

en: no
pl: nie

en: Created
pl: Utworzono

en: Advanced Settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Page
pl: Strona

en: Database
pl: Baza danych

en: Extensions
pl: Rozszerzenia

en: URL alias
pl: Alias URL

en: Term
pl: Termin

en: Term ID
pl: Identyfikator terminu

en: Fields
pl: Pola

en: Contains
pl: Zawiera

en: Authored by
pl: Autor

en: Details
pl: Szczegóły

en: State
pl: Stan

en: Terms
pl: Terminy

en: Desc
pl: Malejąco

en: Jobs
pl: Oferty

en: Example
pl: Przykład

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Targets
pl: Cele

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: Clone
pl: Klonuj

en: Arguments
pl: Argumenty

en: Set default
pl: Ustaw domyślne

en: Expiration Date
pl: Termin wygaśnięcia

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Size of textfield
pl: Rozmiar pola tekstowego

en: Authoring information
pl: Autor i data

en: Authored on
pl: Data dodania

en: Are you sure you want to delete %name?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %name?

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Production
pl: Produkcja

en: Criteria
pl: Kryteria

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Reverse
pl: Odwróć

en: Relationships
pl: Powiązania

en: Delete File
pl: Usuń plik

en: Run
pl: Uruchom

en: Analysis
pl: Analiza

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Publish
pl: Publikuj

en: Unpublish
pl: Wstrzymaj publikację

en: Layouts
pl: Układy

en: Cancel link
pl: odnośnik Anuluj

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Locked
pl: Zablokowany

en: About
pl: O stronie

en: Drop
pl: Upuść

en: Cardinality
pl: Liczność

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: Number of results
pl: Liczba rezultatów

en: Done.
pl: Gotowe.

en: Registration
pl: Rejestracja

en: Autocomplete matching
pl: Dopasowanie podpowiedzi

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: In progress
pl: W toku

en: Data Source
pl: Źródło danych

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Relationship Type
pl: Rodzaj Relacji

en: Callback
pl: Wywołanie zwrotne

en: Search String
pl: Szukana fraza

en: Experimental
pl: Eksperymentalne

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: Placeholder
pl: Zaślepka

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: The maximum length of the field in characters.
pl: Maksymalna liczba znaków w polu.

en: Publishing status
pl: Status publikacji

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Module Name
pl: Nazwa modułu

en: Progress
pl: Postęp

en: Hide if empty
pl: Ukrywaj, gdy puste

en: SQL Query
pl: Zapytanie SQL

en: Download File
pl: Pobierz plik

en: Remote URL
pl: Adres zewnętrzny

en: Submitter
pl: Dodał(a)

en: Thousand marker
pl: Separator tysięcy

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: Additional Options
pl: Dodatkowe opcje

en: The field name.
pl: Nazwa pola

en: Third party settings
pl: Ustawienia obce

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pl: Tekst pokazany wewnątrz pola zanim zostanie do niego wprowadzona wartość. Podpowiedź jest zazwyczaj przykładową wartością lub krótkim opisem spodziewanego formatu.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
pl: Wybierz metodę automatycznego dokańczania sugestii. Zauważ, że <em>Zawiera</em> w wypadku witryn zawierających tysiące encji może spowodować pogorszenie wydajności.

en: Last saved
pl: Ostatnio zapisano

en: Not saved yet
pl: Jeszcze nie zapisano

en: Placeholder: @placeholder
pl: Zaślepka: @placeholder

en: No placeholder
pl: Brak zaślepki

en: Autocomplete matching: @match_operator
pl: Dopasowanie podpowiedzi: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
pl: %name: nie może być dłuższe niż @max znaków.

en: Unique name
pl: Unikalna nazwa

en: The username of the content author.
pl: Nazwa użytkownika będącego autorem zawartości.

en: Textfield size: @size
pl: Rozmiar pola tekstowego: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
pl: Liczba sugesti, które zostaną wyświetlone. Użyj <em>0</em>, aby usunąć limit.
