Tripal (4.0.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (142 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: yes
pt: sim

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Priority
pt: Prioridade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Help Text
pt: Texto de ajuda

en: Version
pt: Versão

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Teste

en: Weight
pt: Peso

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Required
pt: Obrigatório

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Exibição

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Rename
pt: Renomear

en: User
pt: Usuário

en: Files
pt: Arquivos

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Page
pt: Página

en: Database
pt: Banco de dados

en: Extensions
pt: Extensões

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Details
pt: Detalhes

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Decrescente

en: Example
pt: Exemplo

en: Configuration
pt: Configurações

en: Users
pt: Usuários

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Clone
pt: Clonar

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Set default
pt: Definir padrão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Production
pt: Produção

en: Changed
pt: Alterado

en: Reverse
pt: Reverter

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Delete File
pt: Apagar Arquivo

en: Analysis
pt: Análise

en: Apply
pt: Aplicar

en: Authors
pt: Autores

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Cancel link
pt: Link para cancelar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Logo Type
pt: Tipo de Logo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: About
pt: Sobre

en: Drop
pt: Apagar

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Number of results
pt: Número de resultados

en: Registration
pt: Registro

en: Start Year
pt: Ano inicial

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: In progress
pt: Em progresso

en: Dashboard
pt: Painel

en: Callback
pt: Retorno

en: Search String
pt: Termo de Busca

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Module Name
pt: Nome do módulo

en: Field prefix
pt: Prefixo de campo

en: Progress
pt: Progresso

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Download File
pt: Download do Arquivo

en: File Details
pt: Detalhes do Arquivo

en: Remote URL
pt: Endereço Remoto

en: Widget Type
pt: Tipo de Widget

en: Thousand marker
pt: Limitador de milhar

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Term Name
pt: Nome do Termo

en: The field name.
pt: O nome do campo.

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode causar problemas de desempenho em sites com milhares de entidades.

en: Last saved
pt: Salvo em

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi salvo

en: No placeholder
pt: Sem placeholder

en: Autocomplete matching: @match_operator
pt: Autocompletar correspondente: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
pt: O número de sugestões que serão listadas. Use <em>0</em> para remover o limite.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
pt: Tamanho da lista de sugestões de preenchimento automático: @size

en: Database table prefixes
pt: Prefixos de tabelas de banco de dados
