Tripal (4.0.0-alpha4) - en to ar translation catalogue (121 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: yes
ar: نعم

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: Description
ar: الوصف

en: more
ar: المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Priority
ar: الأولوية

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: Test
ar: الاختبار

en: Weight
ar: الوزن

en: Synonyms
ar: مرادفات

en: Required
ar: ضروري

en: Category
ar: الفئة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Back
ar: رجوع

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: منطقة

en: Display
ar: العرض

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: مستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: no
ar: لا

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: URL alias
ar: اسم عنوان URL

en: Term
ar: مصطلح

en: Term ID
ar: معرّف المصطلح

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Authored by
ar: بواسطة

en: Details
ar: التفاصيل

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Example
ar: مثال

en: Configuration
ar: الضبط

en: Users
ar: المستخدمون

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Clone
ar: استنساخ

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Set default
ar: تعيين كافتراضي

en: Expiration Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التأليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Changed
ar: تم التغير

en: Reverse
ar: عكس

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Analysis
ar: التحليل

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: About
ar: حول

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Number of results
ar: عدد النتائج

en: Errors
ar: اخطاء

en: Registration
ar: التسجيل

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Starts with
ar: يبدأ بـ

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Callback
ar: استدعاء (Callback)

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Hide if empty
ar: إخفاء إذا كان فارغًا

en: Submitter
ar: المرسِل

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: %type_name: Create new content
ar: %type_name: إنشاء محتوى جديد

en: %type_name: Edit own content
ar: %type_name: تحرير محتواه

en: %type_name: Edit any content
ar: %type_name: تحرير المحتويات

en: %type_name: Delete own content
ar: %type_name: يحذف محتوياته

en: %type_name: Delete any content
ar: %type_name: حذف أي محتوى

en: Rendered entity
ar: الكيان المعروض

en: Rendered as @mode
ar: يقدم كـ  @mode

en: The field name.
ar: اسم الحقل.

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ar: تحديد الطريقة المستخدمة لجمع اقتراحات الإكمال التلقائي. لاحظ أن  <em> يحتوي على </em> يمكن أن يتسبب في حدوث مشكلات في الأداء على المواقع التي تحتوي على آلاف الكيانات.

en: Not saved yet
ar: لم يتم الحفظ بعد

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: No placeholder
ar: بدون نص بديل

en: Autocomplete matching: @match_operator
ar: مطابقة الاكمال التلقائي: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: The username of the content author.
ar: اسم المستخدم لمؤلف المحتوى.

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ar: عدد الإقتراحات التي ستسرد.\nاستخدم   <em>0</em>  لإزالة الحد.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ar: قائمة اقتراحات الإكمال التلقائي @size
