Tripal (4.0.0-alpha4) - en to cs translation catalogue (118 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Status
cs: Stav

en: Markup
cs: Značkování

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Content
cs: Obsah

en: Development
cs: Vývoj

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: yes
cs: ano

en: Actions
cs: Akce

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: more
cs: více

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Priority
cs: Priorita

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Version
cs: Verze

en: Edit
cs: Upravit

en: None
cs: Žádné

en: Weight
cs: Váha

en: Synonyms
cs: Synonyma

en: Required
cs: Povinné

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Back
cs: Zpět

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: Refresh
cs: Obnovení

en: Display
cs: Zobrazit

en: User
cs: Uživatel

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: no
cs: ne

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Advanced Settings
cs: Rozšířené nastavení

en: Database
cs: databáze

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Fields
cs: Pole

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Authored by
cs: Autor

en: Details
cs: Detaily

en: Terms
cs: Termíny

en: Example
cs: Příklad

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Users
cs: Uživatelé

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Clone
cs: Klonovat

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Set default
cs: Nastavit jako výchozí

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: unlimited
cs: neomezené

en: Production
cs: Výroba

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: End Time
cs: Čas ukončení

en: Changed
cs: Změněno

en: Reverse
cs: Obráceně

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: Delete File
cs: Smazat soubor

en: Analysis
cs: Analýza

en: Publish
cs: Zveřejnit

en: Unpublish
cs: Skrýt

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: About
cs: Popis

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Number of results
cs: Počet výsledků

en: Errors
cs: Chyby

en: Table ID
cs: ID tabulky

en: Done.
cs: Hotovo.

en: Start Year
cs: Počáteční rok

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Dashboard
cs: Ovládací panel

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: Warnings
cs: Varování

en: Hide if empty
cs: Skrýt, pokud je prázdné

en: SQL Query
cs: SQL dotaz

en: Download File
cs: Stažení souboru

en: Remote URL
cs: Vzdálená URL

en: Submitter
cs: Odesílatel

en: Legend:
cs: Legenda:

en: Thousand marker
cs: Oddělovač tisíců

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: %type_name: Create new content
cs: %type_name: Vytvořit nový obsah

en: %type_name: Edit own content
cs: %type_name: Upravit vlastní obsah

en: %type_name: Edit any content
cs: %type_name: Upravit jakýkoli obsah

en: %type_name: Delete own content
cs: %type_name: Smazat vlastní obsah

en: %type_name: Delete any content
cs: %type_name: Smazat jakýkoli obsah

en: Rendered as @mode
cs: Zobrazeno jako @mode

en: Third party settings
cs: Nastavení třetích stran

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Last saved
cs: Naposledy uloženo

en: Not saved yet
cs: Zatím neuloženo

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

en: No placeholder
cs: Žádný zástupný symbol

en: %name: may not be longer than @max characters.
cs: %name: nesmí být delší než @max znaků.

en: The username of the content author.
cs: Uživatelské jméno autora obsahu.

en: content @type: deleted @label.
cs: obsah @type: smazán @label

en: Textfield size: @size
cs: Velikost textového pole: @size
