Tripal (4.0.0-alpha4) - en to fa translation catalogue (112 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: yes
fa: بله

en: Actions
fa: عملکردها

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Priority
fa: اولویت

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Help Text
fa: متن راهنما

en: Version
fa: نسخه

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: Test
fa: آزمایش

en: Weight
fa: وزن

en: Synonyms
fa: مترادف‌ها

en: Required
fa: اجباری

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Back
fa: بازگشت

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Display
fa: نمایش

en: Content Types
fa: انواع محتوا

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Advanced Settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Database
fa: پایگاه داده

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Fields
fa: فیلدها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Details
fa: جزئیات

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Users
fa: کاربران

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Clone
fa: تکرار

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Set default
fa: پیش‌فرض نمودن

en: Expiration Date
fa: تاریخ انقضا

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Production
fa: محصولات

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Reverse
fa: معکوس

en: Relationships
fa: روابط

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Analysis
fa: تحلیل

en: Publish
fa: انتشار

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Locked
fa: قفل شده

en: About
fa: درباره

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Number of results
fa: تعداد نتایچ

en: Errors
fa: خطاها

en: Registration
fa: عضویت

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: Warnings
fa: هشدارها

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Remote URL
fa: آدرس دوردست

en: Thousand marker
fa: علامت هزارگان

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: %type_name: Create new content
fa: %type_name:ایجاد محتوای جدید

en: %type_name: Edit own content
fa: %type_name: ویرایش محتوای خود

en: %type_name: Edit any content
fa: %type_name: ویرایش هر محتوا

en: %type_name: Delete own content
fa: %type_name: حذف محتوای خود

en: %type_name: Delete any content
fa: %type_name: حذف هر محتوا

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fa: متنی که در داخل فیلد نمایش داده می شود تا زمانی که مقداری وارد شود. این راهنمایی معمولاً یک مقدار نمونه یا توضیح مختصری از قالب مورد انتظار است.

en: Last saved
fa: آخرین ذخیره

en: Not saved yet
fa: هنوز ذخیره نشده است

en: The username of the content author.
fa: نام کاربری نویسنده محتوا.

en: Textfield size: @size
fa: اندازه فیلد متن: @size
