Tripal (4.0.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (144 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Markup
fr: Balisage

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Development
fr: Développement

en: Author
fr: Auteur

en: yes
fr: oui

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Priority
fr: Priorité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Help Text
fr: Texte d'aide

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: Weight
fr: Poids

en: Synonyms
fr: Synonymes

en: Required
fr: Requis

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Back
fr: Précédent

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Rename
fr: Renommer

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Database
fr: Base de données

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Details
fr: Détails

en: Terms
fr: Termes

en: Jobs
fr: Travaux

en: Example
fr: Exemple

en: Targets
fr: Cibles

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Clone
fr: Cloner

en: Set default
fr: Définir par défaut

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: unlimited
fr: illimité

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Criteria
fr: Critère

en: Changed
fr: Modifié

en: Reverse
fr: Inversé

en: Relationships
fr: Relations

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Delete File
fr: Supprimer le fichier

en: Analysis
fr: Analyse

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Machine name
fr: Nom système

en: Locked
fr: Verrouillé

en: About
fr: À propos

en: Cardinality
fr: Cardinalité

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Number of results
fr: Nombre de résultats

en: Errors
fr: Erreurs

en: Registration
fr: Inscription

en: Start Year
fr: L'année de début

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: In progress
fr: En cours

en: Data Source
fr: Source de données

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: ID Attribute
fr: Attribut ID

en: Relationship Type
fr: Type de la Relation

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Experimental
fr: Expérimental

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Job ID
fr: Identifiant (ID) de Travail

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Field suffix
fr: Suffixe du champ

en: Progress
fr: Progression

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Vocabulary Name
fr: Nom du vocabulaire

en: Download File
fr: Télécharger un Fichier

en: Remote URL
fr: URL distante

en: Submitter
fr: Auteur

en: Legend:
fr: Légende :

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: %type_name: Create new content
fr: %type_name : Créer un nouveau contenu

en: %type_name: Edit own content
fr: %type_name : Modifier son propre contenu

en: %type_name: Edit any content
fr: %type_name : Modifier n'importe quel contenu

en: %type_name: Delete own content
fr: %type_name : Supprimer son propre contenu

en: %type_name: Delete any content
fr: %type_name : Supprimer n'importe quel contenu

en: Query ID
fr: Identifiant (ID) de requête

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: The field name.
fr: Le nom du champ.

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
fr: Sélectionner la méthode utilisée pour récupérer les suggestions d'autocomplétion. Noter que <em>Contient</em> peut causer des problèmes de performance sur des sites avec des milliers d'entrées.

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: No placeholder
fr: Aucun placeholder

en: Autocomplete matching: @match_operator
fr: Autocomplétion correspondant à : @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
fr: Le nombre de suggestions qui seront listées. Utiliser <em>0</em> pour lever la limite.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
fr: Taille de la liste des suggestions d'autocompletion : @size

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
fr: Rendu recursif détecté lors du rendu de l'entité %entity_type: %entity_id, utilisant le champ %field_name sur l'entité %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id. Le rendu est annulé.

en: Database table prefixes
fr: Préfixes de la table (base de données)
