Tripal (4.0.0-alpha4) - en to hi translation catalogue (94 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Development
hi: उद्विकास

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: yes
hi: हां

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Help Text
hi: सहायता सुत्र

en: Version
hi: संस्करण

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Test
hi: परीक्षण

en: Weight
hi: मान

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Database
hi: डेटाबेस

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Example
hi: उदाहरण

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Expiration Date
hi: समाप्ति तिथि

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: unlimited
hi: असीमित

en: Changed
hi: बदल गया

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Analysis
hi: विश्लेषण

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Callback
hi: वापस कॉल करें

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Submitter
hi: प्रस्तुत करता

en: Thousand marker
hi: हजार मार्कर.

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: %type_name: Create new content
hi: %type_name: नई सामग्री बनाएँ

en: %type_name: Edit own content
hi: %type_name: अपनी सामग्री को संपादित करें

en: %type_name: Edit any content
hi: %type_name: किसी भी सामग्री को संपादित करें

en: %type_name: Delete own content
hi: %type_name: स्वयं की सामग्री हटाये

en: %type_name: Delete any content
hi: %type_name: किसी भी सामग्री को हटा दें

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई

en: Rendered as @mode
hi: @mode के रूप में प्रस्तुत किया गया

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: No placeholder
hi: कोई प्लेसहोल्डर नहीं
