Tripal (4.0.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (135 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Markup
ja: マークアップ

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: yes
ja: はい

en: Actions
ja: アクション

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Priority
ja: 優先度

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Test
ja: テスト

en: Weight
ja: ウェイト

en: Synonyms
ja: シノニム（同義語）

en: Required
ja: 必須

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Display
ja: 表示

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Database
ja: データベース

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Details
ja: 詳細

en: Terms
ja: ターム

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Example
ja: 例

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Targets
ja: ターゲット

en: Users
ja: ユーザー

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Clone
ja: 複製

en: Arguments
ja: 引数

en: Set default
ja: デフォルトに設定

en: UID
ja: ユーザーID

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: unlimited
ja: 無制限

en: Production
ja: 運用中

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Criteria
ja: 基準

en: Changed
ja: 変更済

en: Reverse
ja: 逆順

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Delete File
ja: ファイルの削除

en: Analysis
ja: 解析

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Logo Type
ja: ロゴタイプ

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: About
ja: アバウト

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Number of results
ja: 結果の数

en: Errors
ja: エラー

en: Registration
ja: 登録

en: Start Year
ja: 開始年

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: In progress
ja: 処理中

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Callback
ja: コールバック

en: Experimental
ja: 試験的

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Warnings
ja: 警告

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Field suffix
ja: フィールドの接尾辞

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Submitter
ja: 投稿者

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: %type_name: Create new content
ja: %type_name: 新しいコンテンツを作成

en: %type_name: Edit own content
ja: %type_name: 自身が作成したコンテンツの編集

en: %type_name: Edit any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを編集

en: %type_name: Delete own content
ja: %type_name: 自分が作成したコンテンツを削除

en: %type_name: Delete any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを削除

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Rendered as @mode
ja: @mode として描画されています

en: The field name.
ja: フィールド名です。

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ja: 自動補完の候補を集める方法を選択してください。サイトに何千ものエンティティが存在する場合は、<em>含む</em>だとパフォーマンス上の問題が生じることに注意が必要です。

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: No placeholder
ja: プレースホルダー無し

en: Autocomplete matching: @match_operator
ja: 自動補完マッチング: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ja: 一覧に表示される候補の数。<em>0</em> を設定すると無制限になります。

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ja: 自動補完の候補リストサイズ: @size

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
ja: %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id エンティティの %field_name フィールドを使用しているエンティティ %entity_type: %entity_id をレンダリング中に再帰的なレンダリングを検知しました。レンダリングを中断しています。
