Tripal (4.0.0-alpha4) - en to ro translation catalogue (118 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Content
ro: Conținut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: yes
ro: da

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: more
ro: mai multe

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Priority
ro: Prioritate

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Version
ro: Versiune

en: Edit
ro: Editați

en: None
ro: Nimic

en: Weight
ro: Greutate

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Required
ro: Necesar

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Back
ro: Înapoi

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Region
ro: Regiune

en: Display
ro: Afișaj

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Rename
ro: Redenumire

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Advanced Settings
ro: Setări Avansate

en: Database
ro: Bază de date

en: URL alias
ro: Pseudonim URL

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conține

en: Authored by
ro: Autor

en: Details
ro: Detalii

en: Example
ro: Exemplu

en: Configuration
ro: Configurație

en: Users
ro: Utilizatori

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Clone
ro: Clonare

en: Arguments
ro: Argumente

en: Set default
ro: Setare ca implicit

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informații despre autor

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Production
ro: Producţie

en: Changed
ro: Schimbat

en: Reverse
ro: Inversează

en: Relationships
ro: Relații

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Delete File
ro: Şterge fişier

en: Analysis
ro: Analiză

en: URI
ro: URL

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Locked
ro: Blocat

en: About
ro: Despre

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Errors
ro: Erori

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Starts with
ro: Începe cu

en: In progress
ro: În desfășurare

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Module Name
ro: Denumirea modulului

en: Warnings
ro: Avertizări

en: Progress
ro: Progres

en: Hide if empty
ro: Ascundeți dacă este gol

en: SQL Query
ro: Interogare SQL

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: %type_name: Create new content
ro: %type_name: Creați conținut nou

en: %type_name: Edit own content
ro: %type_name: Editați propriul conținut

en: %type_name: Edit any content
ro: %type_name: Editați orice conținut

en: %type_name: Delete own content
ro: %type_name: Ștergeți propriul conținut

en: %type_name: Delete any content
ro: %type_name: Ștergeți orice conținut

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Rendered as @mode
ro: Randat ca @mode

en: Third party settings
ro: Configurări externe

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ro: Selectați metoda utilizată pentru a colecta sugestiile de autocompletare. Rețineți că <em>Conține</em> poate cauza probleme de performanță pe situri cu mii de entități.

en: Last saved
ro: Ultimul salvat

en: Not saved yet
ro: Nesalvat încă

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: No placeholder
ro: Niciun substituent

en: Autocomplete matching: @match_operator
ro: Autocompletare potrivire: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: The username of the content author.
ro: Numele de utilizator al autorului conținutului.

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size
