Tripal (4.0.0-alpha4) - en to sv translation catalogue (125 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Content
sv: Innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: yes
sv: ja

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Priority
sv: Prioritet

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Help Text
sv: Hjälptext

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Back
sv: Tillbaka

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Display
sv: Visa

en: Content Types
sv: Innehållstyper

en: Rename
sv: Byt namn

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Advanced Settings
sv: Utökade inställningar

en: Database
sv: Databas

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Fields
sv: Fält

en: Contains
sv: Innehåller

en: Authored by
sv: Författad av

en: Details
sv: Detaljer

en: Terms
sv: Termer

en: Example
sv: Exempel

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Users
sv: Användare

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Clone
sv: Klona

en: Arguments
sv: Argument

en: Set default
sv: Ange som standard

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Production
sv: Produktion

en: Changed
sv: Ändrad

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Relationships
sv: Relationer

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Delete File
sv: Radera fil

en: Analysis
sv: Analys

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Locked
sv: Låst

en: About
sv: Om

en: Cardinality
sv: Huvudsaklig

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Number of results
sv: Antal resultat

en: Errors
sv: Fel

en: Registration
sv: Registrering

en: Start Year
sv: Startår

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Data Source
sv: Datakälla

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Callback
sv: Återanrop

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Warnings
sv: Varningar

en: Progress
sv: Framsteg

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Remote URL
sv: URL

en: Thousand marker
sv: Tusentalsavgränsare

en: View mode
sv: Visningsläge

en: %type_name: Create new content
sv: %type_name: Skapa nytt innehåll

en: %type_name: Edit own content
sv: %type_name: Redigera eget innehåll

en: %type_name: Edit any content
sv: %type_name: Redigera innehåll

en: %type_name: Delete own content
sv: %type_name: Radera eget innehåll

en: %type_name: Delete any content
sv: %type_name: Radera innehåll

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Rendered as @mode
sv: Genererad som @mode

en: The field name.
sv: Fältets namn.

en: Third party settings
sv: Tredjepartsinställningar

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
sv: Välj den metod som används för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals objekt.

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu

en: Placeholder: @placeholder
sv: Platshållare: @placeholder

en: No placeholder
sv: Ingen platshållare

en: Autocomplete matching: @match_operator
sv: Automatisk komplettering överensstämmer: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
sv: %name: får inte vara längre än @max tecken.

en: No action performed.
sv: Ingen åtgärd utförd.

en: The username of the content author.
sv: Användarnamnet för innehållets författare.

en: Textfield size: @size
sv: Storlek på textfält: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
sv: Antalet förslag som kommer att listas. Använd <em>0</em> för att ta bort begränsningen

en: Autocomplete suggestion list size: @size
sv: Automatiskt kompletterande liststorlek: @size

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
sv: Rekursiv återgivning upptäcktes vid återgivning av objekt %entity_type: %entity_id, som använder %field_name field på objekt %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id. Avbryter återgivning.
