Tripal (4.0.0-alpha4) - en to th translation catalogue (77 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: Status
th: สถานะ

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Type
th: ประเภท

en: yes
th: ตกลง

en: Actions
th: แอคชั่น

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Priority
th: ลำดับความสำคัญ

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Version
th: รุ่น

en: Edit
th: แก้ไข

en: None
th: ไม่มี

en: Test
th: นัดหมายเพื่อทดลองสินค้า

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Required
th: จำเป็น

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Import
th: นำเข้า

en: Back
th: กลับ

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: False
th: เท็จ

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Display
th: แสดงผล

en: ID
th: ไอดี

en: Email
th: อีเมล

en: no
th: ไม่

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: URL alias
th: เป็นการกำหนด URL เฉพาะให้กับธีม

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: Authored by
th: โพสต์โดย

en: Details
th: รายละเอียด

en: Configuration
th: กำหนดค่า

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: Clone
th: โคลน

en: Arguments
th: ข้อโต้แย้ง

en: Set default
th: ตั้งเป็นค่ามาตรฐาน

en: Size of textfield
th: ขนาดช่องข้อความ

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Authored on
th: โพสต์เมื่อ

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Relationships
th: ความสัมพันธ์

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Unpublish
th: ระงับการเผยแพร่

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Last Update
th: ปรับปรุงล่าสุด

en: - Select -
th: - เลือกรายการ -

en: Done.
th: เสร็จแล้ว

en: Start Year
th: ปีที่เริ่มต้น

en: Starts with
th: เริ่มต้นด้วย

en: Dashboard
th: หน้าหลัก

en: Publishing status
th: สถานะการเผยแพร่

en: Hide if empty
th: ซ่อนถ้าว่างเปล่า

en: View mode
th: โหมดของวิว

en: %type_name: Create new content
th: %type_name:สร้างเนื้อหาใหม่

en: %type_name: Edit own content
th: %type_name:แก้ไขเนื้อหาของตัวเอง

en: %type_name: Edit any content
th: %type_name:แก้ไขเนื้อหาใด ๆ

en: %type_name: Delete own content
th: %type_name:ลบเนื้อหาของตัวเอง

en: %type_name: Delete any content
th: %type_name:ลบเนื้อหาใด ๆ

en: Last saved
th: บันทึกล่าสุด

en: Not saved yet
th: ยังไม่ได้บันทึกไว้

en: %name: may not be longer than @max characters.
th: %name: อาจไม่เกิน @max characters.

en: The username of the content author.
th: ชื่อผู้ใช้งานของผู้เขียนเนื้อหา
