Tripal (4.0.0-alpha4) - en to tr translation catalogue (128 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Markup
tr: Biçim

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: yes
tr: evet

en: Actions
tr: Eylemler

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Priority
tr: Öncelik

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Version
tr: Sürüm

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: Required
tr: Zorunlu

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Display
tr: Gösterim

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Database
tr: Veritabanı

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Authored by
tr: Yazan

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Terms
tr: Terimler

en: Jobs
tr: İşler

en: Example
tr: Örnek

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Clone
tr: Kopya

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Set default
tr: Ön tanımlı yap

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Production
tr: Üretim

en: Changed
tr: Değişti

en: Reverse
tr: Ters

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Delete File
tr: Dosyayı Sil

en: Analysis
tr: Analiz

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: Logo Type
tr: Logo Türü

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: About
tr: Hakkında

en: Cardinality
tr: Nicelik

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Number of results
tr: Sonuç sayısı

en: Errors
tr: Hatalar

en: Table ID
tr: Tablo ID

en: Registration
tr: Kayıt

en: Start Year
tr: Başlangıç Yılı

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: In progress
tr: Devam eden

en: Dashboard
tr: Pano

en: Relationship Type
tr: İlişki Türü

en: Callback
tr: Geri dönüş

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Hide if empty
tr: Boşsa gizle

en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: %type_name: Create new content
tr: %type_name: Yeni içerik oluştur

en: %type_name: Edit own content
tr: %type_name: Kendi içeriğini düzenle

en: %type_name: Edit any content
tr: %type_name: Herhangi içeriği düzenle

en: %type_name: Delete own content
tr: %type_name: Kendi içeriğini sil

en: %type_name: Delete any content
tr: %type_name: Herhangi içeriği sil

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Rendered as @mode
tr: @mode olarak görüntüsü oluşturuldu

en: The field name.
tr: Alan adı.

en: Third party settings
tr: Üçüncü parti ayarları

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
tr: Otomatik tamamlama önerilerini toplamak için kullanılan yöntemi seçin. <em>İçerir</em>'in binlerce varlığı olan sitelerde performans sorunlarına neden olabileceğini unutmayın.

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: No placeholder
tr: Yer tutucu yok

en: Autocomplete matching: @match_operator
tr: @match_operator ile eşleşen otomatik tamamlama.

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
tr: Listelenecek öneri sayısı. Sınırı kaldırmak için <em>0</em> kullanın.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
tr: Otomatik tamamlama öneri listesi boyutu: @size
