Tripal (4.0.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (168 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Markup
uk: Розмітка

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: yes
uk: так

en: Actions
uk: Дії

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: more
uk: ще

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Help Text
uk: Текст довідки

en: Version
uk: Версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Test
uk: Тест

en: Weight
uk: Вага

en: Synonyms
uk: Синоніми

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Refresh
uk: Оновити

en: Region
uk: Область

en: Display
uk: Показ

en: Content Types
uk: Типи матеріалів

en: Rename
uk: Перейменувати

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: Delete Table
uk: Знищити таблицю

en: Edit Table
uk: Редагувати таблицю

en: Advanced Settings
uk: Додаткові налаштування

en: Database
uk: База даних

en: Extensions
uk: Додатки

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміна

en: Fields
uk: Поля

en: Contains
uk: Містить

en: Authored by
uk: Автор

en: Details
uk: Подробиці

en: Terms
uk: Терміни

en: Jobs
uk: Завдання

en: Example
uk: Приклад

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Targets
uk: Цілі

en: Users
uk: Користувачі

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Clone
uk: Клонувати

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Set default
uk: Активувати

en: Expiration Date
uk: Термін Придатності

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: unlimited
uk: необмежено

en: Production
uk: Експлуатація

en: Start Time
uk: Час початку

en: End Time
uk: Час закінчення

en: Criteria
uk: Критерії

en: Changed
uk: Змінено

en: Reverse
uk: Обернено

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Delete File
uk: Видалити файл

en: Analysis
uk: Аналіз

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Unpublish
uk: Не публікувати

en: Layouts
uk: Макети

en: Database Name
uk: Назва бази даних

en: Logo Type
uk: Тип лого

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Locked
uk: Заблоковано

en: About
uk: Про модуль

en: Drop
uk: Видалити

en: Cardinality
uk: Кардинальність

en: Last Update
uk: Останнє оновлення

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Number of results
uk: Кількість результатів

en: Errors
uk: Помилки

en: Table ID
uk: ID таблиці

en: Done.
uk: Завершено.

en: Registration
uk: Реєстрація

en: Start Year
uk: Рік випуску

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: In progress
uk: Виконується

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: ID Attribute
uk: Атрибут ID

en: Table Name
uk: Назва Таблиці

en: Relationship Type
uk: Тип зв’язку

en: Callback
uk: Зворотний виклик

en: Experimental
uk: Експериментальний

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Module Name
uk: Назва Модулю

en: Warnings
uk: Попередження

en: Job ID
uk: ID задачі

en: Field prefix
uk: Префікс поля

en: Field suffix
uk: Суфікс поля

en: Progress
uk: Поступ

en: Hide if empty
uk: Приховати, якщо порожнє

en: SQL Query
uk: Запит SQL

en: Download File
uk: Завантажити файл

en: Remote URL
uk: Віддалений URL

en: Submitter
uk: Надсилач

en: Legend:
uk: Легенда:

en: Thousand marker
uk: Розділювач тисяч

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: %type_name: Create new content
uk: %type_name: Створення нових матеріалів

en: %type_name: Edit own content
uk: %type_name: Редагування власного матеріалу

en: %type_name: Edit any content
uk: %type_name: Редагування будь-яких матеріалів

en: %type_name: Delete own content
uk: %type_name: Видалення власного матеріалу

en: %type_name: Delete any content
uk: %type_name: Видалення будь-якого матеріалу

en: Term Name
uk: Назва терміна

en: Additional Options
uk: Додаткові параметри

en: Rendered entity
uk: Згенерована сутність

en: Rendered as @mode
uk: Візуалізовано в режимі @mode

en: The field name.
uk: Назва цього поля.

en: An error occurred.
uk: Помилка.

en: Storage Options
uk: Параметри зберігання

en:  (default)
uk:  (типово)

en: Third party settings
uk: Сторонні налаштування

en: Upload Files
uk: Завантаження файлів

en: Job Name
uk: Назва завдання

en: MESSAGE
uk: ПОВІДОМЛЕННЯ

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
uk: Виберіть спосіб підбору підказок автодоповнення. Зверніть увагу, що спосіб <em>Містить</em> може призвести до проблем зі швидкодією на сайтах з тисячами сутностей.

en: Last saved
uk: Остання зміна

en: Not saved yet
uk: Ще не збережено

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній

en: Autocomplete matching: @match_operator
uk: Збіг автодоповнення: @match_operator

en: Create Contact
uk: Створити контакт

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
uk: Кількість відображуваних пропозиції. Для зняття обмежень використовуйте <em>0</em>.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
uk: Розмір списку пропозицій автодоповнення: @size

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
uk: Під час генерування сутності %entity_type: %entity_id використовуючи поле %field_name на сутності %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id виявлено рекурсію. Генерування перервано.

en: Database table prefixes
uk: Префікси таблиць бази даних
