Triples field (1.0.1) - en to ja translation catalogue (87 entries)

en: list
ja: リスト

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: On
ja: オン

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Number
ja: 数値

en: - None -
ja: - なし -

en: Link
ja: リンク

en: Required
ja: 必須

en: Label
ja: ラベル

en: Open
ja: オープン

en: Text
ja: テキスト

en: Email
ja: メール

en: no
ja: いいえ

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Inline
ja: インライン

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Maximum
ja: 最大

en: Range
ja: 範囲

en: Scale
ja: スケール

en: Details
ja: 詳細

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Table
ja: テーブル

en: Color
ja: 色

en: List type
ja: リスト形式

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Integer
ja: 整数

en: Hidden
ja: 非表示

en: Key
ja: キー

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Ok
ja: OK

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Above
ja: 上部

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Allowed values
ja: 使用する値

en: Space
ja: スペース

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Columns
ja: カラム

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Comma
ja: コンマ

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Max length
ja: 最大長

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ja: このフィールドで入力が許可される最小値。空白にすると最小値はなくなります。

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ja: このフィールドで入力が許可される最大値。空白にすると最大値はなくなります。

en: Date type
ja: 日付型

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ja: このフィールドに保存可能な値。一つの値を一行ごとに、キー|ラベルのフォーマットで入力してください。

en: Unformatted list
ja: フォーマットなしの一覧

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Thin space
ja: 細い空白

en: Choose the type of date to create.
ja: 作成する日時のタイプを選択してください。

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
ja: 順序

en: "On" label
ja: 「オン」ラベル

en: "Off" label
ja: 「オフ」ラベル

en: On label
ja: On ラベル

en: Off label
ja: Off ラベル

en: @title (value @number)
ja: @title (値 @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
ja: スケール
