Triple fields (1.0.10) - en to fa translation catalogue (73 entries)

en: list
fa: فهرست

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: yes
fa: بله

en: On
fa: روشن

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Number
fa: عدد

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Link
fa: پیوند

en: Required
fa: اجباری

en: Label
fa: برچسب

en: Open
fa: باز

en: Text
fa: متن

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: no
fa: خیر

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Url
fa: نشانی

en: Off
fa: خاموش

en: Inline
fa: درون خطی

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: N/A
fa: هیچ

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Details
fa: جزئیات

en: Widget
fa: ساختار

en: Table
fa: جدول

en: Color
fa: رنگ

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Integer
fa: صحیح

en: Hidden
fa: پنهان

en: Key
fa: کلید

en: Allowed values list
fa: فهرست مقادیر مجاز

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Ok
fa: تایید

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Above
fa: بالا

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Text area
fa: ناحیه متن

en: Decimal
fa: اعشار

en: Float
fa: شناور

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت اعشار

en: Allowed values
fa: مقادیر مجاز

en: Space
fa: فاصله

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Radio buttons
fa: دکمه‌های رادیویی

en: Boolean
fa: منطقی

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Comma
fa: کاما

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fa: حداقل مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداقل خالی بگذارید.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fa: حداکثر مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداکثر خالی بگذارید.

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Thousand marker
fa: علامت هزارگان

en: - Select a value -
fa: - یک مقدار را انتخاب کنید -

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fa: مقادیر مجازی که این فیلد می‌تواند داشته باشد. هر مقدار را در یک سطر به صورت کلید|مقدار وارد کنید.

en: Unformatted list
fa: فهرست قالب‌بندی نشده

en: On label
fa: دارای برچسب

en: Off label
fa: بدون برچسب
