Triple fields (1.0.10) - en to tr translation catalogue (84 entries)

en: list
tr: liste

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: On
tr: Açık

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Link
tr: Bağlantı

en: Required
tr: Zorunlu

en: Label
tr: Etiket

en: Open
tr: Açık

en: Text
tr: Metin

en: Email
tr: E-posta

en: no
tr: hayır

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Off
tr: Kapalı

en: Inline
tr: Satır içi

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Table
tr: Tablo

en: Color
tr: Renk

en: List type
tr: Liste tipi

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Rows
tr: Satırlar

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Key
tr: Anahtar

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Ok
tr: Tamam

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Above
tr: Üstte

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Text area
tr: Yazı alanı

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Float
tr: Kesirli

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: Space
tr: Boşluk

en: Telephone
tr: Telefon

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Comma
tr: Virgül

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek minimum değer. Minimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek maksimum değer. Maksimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
tr: Bu alanın içerebileceği muhtemel değerler. Her değer için, anahtar|etiket biçiminde her satıra bir değer girin.

en: Unformatted list
tr: Biçimlendirilmemiş liste

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Thin space
tr: İnce boşluk

en: Choose the type of date to create.
tr: Oluşturulacak tarih tipini seçin.

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
tr: Sıralama

en: "On" label
tr: "Açık" etiketi

en: "Off" label
tr: "Kapalı" etiketi

en: On label
tr: Açık etiketi

en: Off label
tr: Kapalı etiketi

en: Text (formatted, long)
tr: Metin (biçimlendirilmiş, uzun)

en: @title (value @number)
tr: @title (@number değeri)

[ctx: decimal places]
en: Scale
tr: Ölçek
