Triples field (1.0.2) - en to hu translation catalogue (90 entries)

en: list
hu: lista

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: yes
hu: igen

en: On
hu: Be

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Number
hu: Szám

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Required
hu: Szükséges

en: Label
hu: Címke

en: Open
hu: Nyitott

en: Text
hu: Szöveg

en: Email
hu: E-mail

en: no
hu: nem

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Url
hu: Webcím

en: Off
hu: Ki

en: Inline
hu: Egy sorban

en: Field type
hu: Mező típusa

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Textfield
hu: Szövegmező

en: Range
hu: Tartomány

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Details
hu: Részletek

en: Widget
hu: Felületi elem

en: Table
hu: Táblázat

en: Color
hu: Szín

en: List type
hu: Lista típusa

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Rows
hu: Sorok

en: Integer
hu: Egész szám

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Key
hu: Kulcs

en: Allowed values list
hu: Megengedett értékek

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Above
hu: Felette

en: Add another item
hu: Újabb elem hozzáadása

en: Text area
hu: Szövegdoboz

en: Decimal
hu: Decimális

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Precision
hu: Pontosság

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hu: Az adatbázisban tárolt számjegyek teljes száma, beleértve a tizedesponttól jobbra lévő számjegyeket is.

en: The number of digits to the right of the decimal.
hu: A számjegyek száma.

en: Decimal marker
hu: Decimális jelölő

en: Allowed values
hu: Megengedett értékek

en: Space
hu: Szóköz

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Radio buttons
hu: Választógombok

en: Boolean
hu: Logikai

en: Decimal point
hu: Tizedespont

en: Comma
hu: Vessző

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Display as link
hu: Megjelenítés hivatkozásként

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: Definition list
hu: Definíciós lista

en: Formatter settings
hu: Formázó beállításai

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
hu: A legkisebb megengedett érték a mezőben. Üresen hagyandó, ha nincs alsó korlát.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
hu: A mező legnagyobb megengedett értéke. Üresen hagyva nincs korlátozás.

en: Date type
hu: Adattípus

en: Invisible
hu: láthatatlan

en: Thousand marker
hu: Ezres elválasztó

en: - Select a value -
hu: - Érték kiválasztása -

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
hu: A mező lehetséges értékei. Soronként egyet kell megadni kulcs|címke formában.

en: Unformatted list
hu: Formázatlan lista

en: Label display
hu: Címke megjelenítése

en: Show label
hu: Címke mutatása

en: Apostrophe
hu: Aposztróf

en: Thin space
hu: Kevés hely

en: First column label
hu: Első oszlop címe

en: Choose the type of date to create.
hu: Dátumtípus kiválasztása.

en: Date only
hu: Csak dátum

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
hu: Rendezés

en: "On" label
hu: „Bekapcsolva” címke

en: "Off" label
hu: „Kikapcsolva” címke

en: On label
hu: „Be” címke

en: Off label
hu: „Ki” címke

en: Label: @label
hu: Címke: @label

en: @title (value @number)
hu: @title (@number érték)

[ctx: decimal places]
en: Scale
hu: Skála

en: There are no widgets.
hu: Nincsenek felületi elemek.
