Triples field (1.0.2) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: list
it: elenco

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: On
it: Acceso

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Number
it: Numero

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Required
it: Obbligatorio

en: Label
it: Etichetta

en: Open
it: Aperto

en: Text
it: Testo

en: Email
it: E-mail

en: Date format
it: Formato data

en: Off
it: Spento

en: Inline
it: In linea

en: Field type
it: Tipo di campo

en: N/A
it: N/D

en: Textfield
it: Campo testo

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: Details
it: Dettagli

en: Table
it: Tabella

en: Color
it: Colore

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Rows
it: Righe

en: Integer
it: Intero

en: Hidden
it: Nascosto

en: Key
it: Chiave

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Above
it: Sopra

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Text area
it: Area di testo

en: Decimal
it: Decimale

en: Float
it: Virgola mobile

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: Space
it: Spazio

en: Telephone
it: Telefono

en: Columns
it: Colonne

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Radio buttons
it: Pulsanti di opzione

en: Boolean
it: Booleano

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Comma
it: Virgola

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Date and time
it: Data e ora

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Field types
it: Tipi di campo

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
it: Valore minimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore minimo.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
it: Valore massimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore massimo.

en: Date type
it: Tipo di data

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
it: I valori possibili che questo campo può contenere. Inserirne uno per riga, nel formato chiave|etichetta.

en: Unformatted list
it: Elenco non formattato

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: Thin space
it: Spazio sottile

en: Choose the type of date to create.
it: Scegliere il tipo di data da creare.

en: Date only
it: Solo data

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
it: Ordina
    nel context: Ordinamento

en: "On" label
it: Etichetta "On"

en: "Off" label
it: Etichetta "Off"

en: On label
it: Etichetta di On

en: Off label
it: Etichetta di Off

en: @title (value @number)
it: @title (valore @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
it: Scalare
